SchwarzenbergČeský ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pondělí z rukou svého německého kolegy Franka-Waltera Steinmeiera převzal vysoké německé státní vyznamenání, Velký kříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo. Nejvyšší německé ocenění, jaké ve své funkci může získat, dostal jako výraz uznání zvláštních zásluh o německo-české vztahy.

 

Velký kříž, jehož nositelem je od pondělka český ministr, nebyl v posledních letech udělen žádnému z jiných českých osobností. V mezinárodní klasifikaci jde o státní vyznamenání prvního stupně. Výše už stojí jen Velký kříž zvláštního stupně, jenž je udělován pouze hlavám států a který byl v roce 2000 propůjčen tehdejšímu českému prezidentovi Václavu Havlovi.

 

Německý ministr Steinmeier, jenž v pondělí svého českého kolegu několikrát označil za svého přítele, před předáním vyzdvihl Schwarzenbergovo celoživotní úsilí o překonávání rozdělení Evropy. Připomněl, že Schwarzenberg přitom z vlastní zkušenosti zná útrapy války a poválečného vyhánění. Vyzdvihl mimo jiné jeho angažovanost v helsinském procesu či později při vzniku československo-německé smlouvy o dobrém sousedství.

 

Čtěte také

 

Schwarzenberg zdůraznil, že vyznamenání nevnímá ani tak jako ocenění svých vlastních zásluh, jako spíš výraz nové kvality česko-německých vztahů. "Znamená to, že dnes žijeme ve zcela jiné době, ve zcela jiné atmosféře, než byla ta, kterou jsem zažil ve svém dětství a mládí," prohlásil šéf české diplomacie.

Steinmeier: Německo bude ČR během předsednictví všemožně podporovat

Schwarzenberg se v pondělí na půdě Spolkového Sněmu setkal také s členy organizace Europa Union, jejímiž členy jsou němečtí poslanci či diplomaté. Český ministr jim představil priority českého předsednictví. O nich měl hovořit také na pondělní pracovní večeři se Steinmeierem. Ten ještě při projevu před propůjčením státního vyznamenání svého českého kolegu ujistil, že Německo bude Českou republiku v příštích šesti měsících všemožně podporovat.

 

Velké kříže různých stupňů byly letos uděleny také ministrovi a předsedovi legislativní rady vlády Cyrilu Svobodovi a místopředsedovi Senátu Petru Pithartovi. V minulých letech je už dostali také kardinál Miloslav Vlk, publicista Pavel Tigrid a historik Jan Křen. Za služby dobrým sousedským vztahům vyznamenalo Německo v roce 2003 řádem Velkého kříže za zásluhy s hvězdou a stuhou prvního polistopadového československého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera.

 

Záslužný řád Spolkové republiky Německo byl založen v roce 1951 německým prezidentem Theodorem Heussem. Řád je propůjčován prezidentem za významné politické, hospodářsko-sociální a duchovní výkony a za mimořádné zásluhy o Spolkovou republiku Německo. S udělením řádu není spojena žádná finanční odměna.

Související