Protesty proti USA v IrákuArabský svět zažívá novou vlnu protestů proti Spojeným státům. Způsobilo ji zadrření iráckého novináře, který hodil po americkém prezidentovi Georgi Bushovi botou.

Symbolem demonstrací tak už není oblíbená pálená americká vlajka, ale bota. Proti al-Zaidího zatčení se demonstruje v Iráku, Libanonu či v pásmu Gazy.

Podobně jako se rozšířily protesty, množí se i nabídky na odkoupení novinářovy obuvy, přicházející z celého Blízkého východu.

Nejmenovaný občan Saúdské Arábie za ně podle BBC nabídnul až 10 milionů amerických dolarů, bývalý trenér iráckých fotbalistů Adnan Hamad nabízí 100 tisíc dolarů. Na internetu si po Bushovi mohou hodit botou i počítačoví hráči v nové hře Bush´s Boot Camp.

 

Čtěte více: Případ hozené boty v Iráku

 

Polibek na rozloučenou

Reportér irácké televize Muntádar al-Zaidí byl po tiskové konferenci, na níž se incident odehrál, zatčen. Podle jeho bratra byl dokonce ve vazbě bit, údajně má zlomenou ruku a žebra, zranění oka a vnitřní krvácení.

 

Podle iráckých právníků přesto může být obviněn z napadení i premiéra Núrího al-Málikího, který stál vedle amerického prezidenta, za což mu hrozí až dva roky vězení. Al-Zubaidí hodil po Bushovi botou a nazval ho psem. "Toto je polibek na rozloučenou od iráckého lidu," křičel.

Boty jsou považovány v muslimském světě, citlivém na čistotu, za nejšpinavější část oblečení. V některých arabských zemích je považováno za urážku například sezení tak, že jsou vidět podrážky. Také pes je podle muslimů jedno z nejšpinavějších zvířat a používá se jako nejtvrdší urážka.

Související