hamas__192x128_.jpgEgyptem zprostředkované šestiměsíční příměří v pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinskými politickými frakcemi vedenými radikálním hnutím Hamas v pátek skončilo. Zvyšuje se tak pravděpodobnost eskalace přeshraničního násilí, píše agentura Reuters.

"Oznamujeme, že klid mezi námi a sionistickým nepřítelem skončil a nebude obnoven," oznámila v pátek teroristická organizace Kásam, která je ozbrojeným křídlem Hamasu, v prohlášení vydaném v 05:00 SEČ. To byl podle Hamasu oficiální termín, kdy příměří skončilo. Ve čtvrtek mluvčí Hamasu Ajmán Táhá uvedl, že se tak stalo, "protože přítel nedostál svým závazkům" - uvolnit blokádu pásma Gazy a zastavit všechny útoky.

Čtěte také

Hamas a další militantní skupiny v pásmu Gazy oznámily, že jsou připraveny na jakékoliv vystupňování ozbrojeného násilí a na případné útoky z Izraele namířené proti Gaze. Jejich ozbrojenci prý během šestiměsíčního příměří absolvovali trénink. Izrael doufal v prodloužení příměří a obává se konfrontace, která by mohla způsobit těžké ztráty na obou stranách. 

I během příměří umírali Palestinci a na Izrael dopadaly rakety

Napětí na hranici mezi Izraelem a pásmem Gazy se od začátku minulého měsíce stupňuje. Při útoku Izraelců na pásmo Gazy tehdy zahynulo několik Palestinců. Krátce nato Palestinci vypálili na Izrael několik desítek raket a minometných střel.

Související