Panda velkáZa přísných bezpečnostních opatření dorazil v pondělí na letiště ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny tchajwanský letoun, jehož úkolem je přepravit na Tchaj-wan párek pand velkých. Přílet stroje střežilo podle agentury AP přes 500 policistů a bezpečnostních agentů.

Pandy Jüan Jüan a Tchuan Tchuan jsou na přepravu do nového domova připravovány již několik týdnů. Na cestě, která začne v úterý, je doprovodí veterinář a dosavadní ošetřovatel. Do tchajwanské metropole směřuje i zásilka jejich oblíbené potravy - hlavní součástí je asi 800 kilogramů bambusu, ale kromě něj mají rády také jablka a kukuřičný chleba. Po měsíční karanténě budou pandy tchajwanské veřejnosti v zoo v hlavním městě Tchaj-peji představeny koncem ledna.

Čtěte také

Peking již v roce 2005 nabídl Tchaj-wanu pandy, avšak tehdejší vedení ostrova je odmítlo s tím, že jde o snahu Číny přesvědčit ostrov, aby se sjednotil s pevninou. 

Gesto dobré vůle

Současný tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou se však snaží s pevninskou Čínou navázat těsnější vztahy a párek vzácných živočichů přijal jako gesto dobré vůle.

Černobílá panda velká je krajně ohrožený druh, na světě jich žije jen kolem 1600. V Číně za její usmrcení hrozí pachateli trest smrti. Všechny pandy jsou majetkem Číny, tedy i ty, které žijí nebo se i narodily v zahraničních zoologických zahradách, kde fungují fakticky jen vypůjčená zvířata.

Tchaj-wan se oddělil od pevninské Číny po občanské válce v roce 1949. Peking ostrov stále prohlašuje za svou součást jako vzbouřeneckou provincii a využívá veškerých ekonomických i politických pák, aby jej mezinárodně izolovala.

Související