George_Bush__192x128_.jpg Poslední prezidentské milosti uděloval ve středu dosluhující prezident Spojených států George Bush. Devatenácti lidem odsouzeným za porušení zákona udělil milost, jednomu člověku prominutí trestu.

Jedna z milostí se podle agentury AP týká muže, jenž překročil zákon už v roce 1948, když pomohl Židům ve válce za nezávislost dodávkou letadla.

Bush podepsal seznam udělených milostí a několika změn trestu předtím, než odjel na vánoční svátky do Camp Davidu. 

Milosti uděloval před Vánoci i český prezident

Mezi omilostněnými není nikdo, kdo by byl odsouzen za závažný zločin. Za obě dvě funkční období udělil Bush 190 milostí a devíti lidem zmírnil vězeňský trest.

Za dodávku letadel šel do vězení

Podnikatel z Miami Charles Winters v létě 1948 spolupracoval na dodávce dvou přestavěných letounů B-17 obranným silám Izraele. Osobně pak s jedním letounem odletěl z Miami do Československa, kde nakonec byly celkem tři tyto letouny přebudovány na bombardéry.

Tato letadla byla jedinými těžkými bombardéry v izraelském letectvu. Říká se, že protiútoky s jejich využitím pomohly zvrátit boje ve prospěch Izraele. V březnu 1961 izraelská premiérka Golda Meirová doporučila, aby byly uznány Wintersovy zásluhy o přežití Izraele jako nezávislého státu.

V roce 1949 byl Winters odsouzen za porušení aktu neutrality, konkrétně za spolčení s cílem exportovat do cizí země letadlo. Byl potrestán pokutou 5000 dolarů a poslán do vězení na 18 měsíců.

Jeho dva spoluviníci Herman Greenspun a Al Schwimmer byli rovněž odsouzeni, ale do vězení nešli. Greenspuna omilostnil už v roce 1961 prezident John F. Kennedy a v roce 2000 Schwimmera prezident Bill Clinton.

Winters zemřel v říjnu 1984 ve věku 71 let.

Související