Loď s africkými uprchlíky na ostrově Lampedusa.Na italský ostrov Lampedusu, ležící jižně od Sicílie, dorazilo během noci a pátečního dopoledne celkem na 1000 nelegálních imigrantů ve čtyřech plavidlech. Informovala o tom agentura ANSA.
 
Dvě z těchto lodí měly ve čtvrtek večer problémy na moři a italské námořnictvo jim přispěchalo na pomoc. Třetí loď připlula za úsvitu k Lampeduse sama. Poslední, čtvrté plavidlo objevily italské pobřežní hlídky několik set metrů od ostrova.
 
Plavidla s běženci, většinou staré rybářské lodě, vyplouvají od afrických břehů. 

Přeplněný utečenecký tábor 

Italské úřady umístily jako obvykle běžence do zadržovacího střediska na ostrově, kde je již nyní 160 běženců, z toho stovka dětí. Středisko, které má kapacitu 850 míst, je tak, jak tomu velmi často bývá, znovu přeplněno.

Více informací o migraci obyvatelstva

Imigranti v něm projdou obvyklou kontrolou totožnosti a lékařskou prohlídkou a poté úřady rozhodnou o jejich dalším osudu.
 
 Letos počet nelegálních imigrantů, kteří dorazili do jižní Itálie, ve srovnání s loňským rokem značně vzrostl. Zatímco loni se snažilo přes Lampedusu do země dostat v období od ledna do září 14.200 uprchlíků, letos to bylo ve stejném období 24.241 běženců, uvedlo italské ministerstvo vnitra.
 
 Nejčastěji se letos chtěli dostat přes moře do Itálie Nigerijci, kterých italské úřady zadržely 4400. Těsně za nimi jsou se 4300 ilegálními migranty Somálci následovaní Eritrejci (2900) a Tunisany (2500).
 

Související