stihacky_izrael_192x128.jpgIzraelské letecké údery v pásmu Gazy si v sobotu vyžádaly nejméně 205 mrtvých a přes dalších 300 zraněných. Oznámila to agentura AP s odvoláním na palestinské zdravotnické zdroje. Mezi zabitými je údajně i šéf policie Gazy.

Izraelská strana podle agentur a informací ČT v náletech pokračovala i po setmění, ale nyní už operace skončila. Do nemocnic proudi přes den zranění z útoků, v oblasti panoval zmatek.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak měl útoky potvrdit s tím, že v Gaze nadešel čas pro boje.

Cílem prvních raket byl podle agenturních zpráv přístav ve městě Gaza a několik policejních objektů radikálního hnutí Hamas, které byly těžce poškozeny. Izraelská armáda se k útoku zatím nevyjádřila.

Média dávají akci do souvislosti s rozhodnutím izraelského kabinetu premiéra Ehuda Olmerta posílit odvetná opatření v reakci na přeshraniční raketové útoky Palestinců na území Izraele.

Hnutí Hamas, které pásmo Gazy ovládá, a další palestinské ozbrojené skupiny zesílily své raketové a granátové útoky proti Izraeli od předminulého pátku, kdy skončilo šestiměsíční příměří s židovským státem.

"Údery budou pokračovat, bude-li to nutné," varovala izraelská armáda dříve ve svém prohlášení.

Izraelský premiér Ehud Olmert už ve čtvrtek vydal poslední výzvu Palestincům v pásmu Gazy, aby odmítli své vůdce z teroristického hnutí Hamas a zastavili palbu raket na území Izraele.

Olmert také varoval, že nebude váhat k nastolení pořádku použít sílu.

Na akci reagovala také Evropská unie, když vyzvala k okamžitému ukončení izraelských i palestinských útoků v Gaze. V prohlášení vydaném Francií jako předsednickou zemí EU se zdůrazňuje, že pro Gazu není vojenského řešení.

Zároveň se naléhá na opětné otevření všech kontrolních stanovišť a okamžité obnovení dodávek paliva a humanitární pomoci.

Související