thajsko-protest-sinavatra__192x128_.jpgNěkolik tisíc přívrženců svrženého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry zablokovalo vstup do parlamentu Bangkoku s cílem zabránit novému premiéru Apchisitu Vedžadžívovi přednést před poslanci zásadní programové prohlášení své vlády. Demonstranti svým protestem, který zahájili v neděli, chtějí dosáhnout vypsání předčasných voleb.

Vedžadžívův projev plánovaný na 03:30 SEČ musel být odložen. Podle agentury Reuters prý premiér promluví v 08:00 SEČ.

"Snažíme se stále ještě vyjednávat s protestujícími," řekl novinářům ministr pro vztahy se sdělovacími prostředky Satit Vongnongtaj. Podle vicepremiéra Sutepa Tchaungsupana se vláda snaží přimět demonstranty, aby umožnili autům projet blokádou k parlamentu. "Nedovolíme vládním poslancům jít do parlamentu pěšky. Je to příliš nebezpečné," zdůraznil.

Mnoho demonstrantů přenocovalo před budovou parlamentu, stovky dalších přijely dnes časně ráno autobusy. Protestující drží v rukou portréty svrženého premiéra Šinavatry a mávají transparenty s nápisy "Apchisite jdi pryč, toto je prodejná vláda" nebo "Jsme připraveni chránit Tchaksina".

Čtěte také

Akci organizuje Demokratická aliance proti diktatuře (DAAD), jejímž cílem je podle jejích představitelů vyvíjet tlak na nastupujícího premiéra Vedžadžívu, aby rozpustil parlament a vypsal nové volby.

Podle thajské ústavy nemůže nová vláda oficiálně začít pracovat, dokud nepřednese svůj politický program na společném zasedání obou komor parlamentu.

Změnu "červené" vlády si po měsících protestů vynutilo razantními demonstracemi a obsazením dvou letišť na konci listopadu "žluté", tehdy opoziční a nyní vládní Lidové spojenectví pro demokracii (PAD). Čtyřiačtyřicetiletý vůdce Demokratické strany Apchisit Vedžadžíva byl parlamentem zvolen novým premiérem poté, co ústavní soud kvůli volebním podvodům rozpustil tři vládní strany a zakázal jejich předákům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, na pět let účast v politice.

Demokratická strana se protivládních protestů aktivně neúčastnila a její kandidát Vedžadžíva je považován za určitý kompromis mezi "žlutými" roajalisty podporovanými vlivnou armádou a "červenými" silami majícími podporu širokých vrstev chudších voličů. Vedžadžíva jako kandidát mimo řady přívrženců svrženého Šinavatry se dokázal prosadit v parlamentu jen přeběhnutím části poslanců k bývalé opozici.

DAAD proto požaduje vypsání předčasných voleb v přesvědčení, že tábor "červených" má opět velké šance v nich zvítězit. Konzervativní síly naopak chtějí vládnout pomocí přeběhlíků, "dokud se situace neuklidní". Dosavadní spory rozdělily zemi na dva nesmiřitelné tábory.

Související