Izrael pokračuje třetím dnem v bombardování GazyIzrael třetím dnem pokračoval v bombardování palestinského pásma Gazy, které si už vyžádalo podle nejnovější bilance 315 mrtvých a přes 1400 zraněných.

Terčem nočního náletu z neděli na pondělí byl areál Islámské univerzity v Gaze, která je baštou islamistického hnutí Hamas. V pondělí nad ránem pak Izraelci údajně bombardovali budovu ministerstva vnitra v Gaze, která se podle agentury Reuters stala prvním vládním objektem zasaženým při izraelské ofenzivě.

Izraelská vláda v pondělí k útokům uvedla, že cílem operací židovského státu je svrhnout vládu Hamasu.

"Jsme pro jakoukoli jinou vládu, která zaujme místo Hamasu na tomto území," řekl Ramon v izraelské televizi.

Humanitární pomoc dorazí do Gazy v průběhu pondělí

Izraelské ministerstvo obrany povolilo podle agentury AFP vjezd více než stovky kamionů s humanitární pomocí do pásma Gazy. Náklad potravin, zdravotnického materiálu a paliva by měl projet do pásma během pondělí.

Sledovali jsme dosavadní vývoj

Podle zprávy izraelského rozhlasu podniklo izraelské letectvo během noci kolem 40 náletů na cíle radikálního hnutí Hamas. Zasaženo bylo údajně mimo jiné skladiště zbraní i budova poblíž domu patřícího palestinskému expremiérovi Ismáílu Haníjovi, nynějšímu vůdci neuznávané vlády Hamasu v pásmu Gazy.

Cílem také univerzitní laboratoře

Pět střel vypálených z izraelského bojového letounu zasáhlo v pondělí nad ránem univerzitní komplex v Gaze, přičemž podle očitých svědků byla jeho terčem očividně budova univerzitních laboratoří. Podle dostupných informací nebyl nikdo zabit ani zraněn, v areálu ale hoří a vznáší se nad ním mračno dýmu.

Zpravodaj agentury DPA vylíčil noční atmosféru ve městě, nad nímž bylo slyšet hluk letadel a bezpilotních strojů, který se mísil s houkáním sirén záchranných vozidel. Televize CNN zprostředkovala živě záběry z Gazy, kde bylo krátce po půlnoci slyšet několik explozí.

Svět vyzývá Izrael k zastavení útoku, mezi největší kritiky patří muslimské země. K izraelské akci se zatím odmítl vyjádřit budoucí prezident USA Barack Obama, podle něhož se k situaci může vyjadřovat jen dosavadní prezident George Bush.

Fotogalerie

Arabské země kritizují také Egypt, který nadále nechává zavřenou hranici s pásmem Gazy, ačkoliv se zde shromažďují stále více Palestinců ve snaze uniknout před izraelskými nálety.

Izrael spustil operaci Lité olovo v sobotu a za její cíl označil přimět radikální palestinské hnutí Hamas, které v Gaze vládne, k zastavení ostřelování izraelského území. Izrael svou vojenskou operaci nijak časově neomezil a nevyloučil její rozšíření i na pozemní ofenzivu.

Za tím účelem už bylo údajně zmobilizováno 6700 záložníků a armáda začala shromažďovat vojáky a tanky u hranic pásma Gazy.

Na boje v pásmu Gazy reagoval i ropný trh. Ceny ropy vzrostly o 5,6 procenta, což je podle analytiků připomínkou rizika dodávek ropy z Blízkého východu.