Izraelský premiér Ehud Olmert.Izraelský premiér Ehud Olmert v úterý na setkání s prezidentem Šimonem Peresem řekl, že vojenská operace v pásmu Gazy "je první z řady dalších". Oficiálně tak posvětil pokračování náletů na území Palestiny.

"Nebojujeme proti palestinskému národu, ale proti teroristické organizaci, jejímž smyslem života je pokračovat v násilí a v destabilizaci této oblasti. Nikdo na tomto světě nechápe, oč Hamásu jde a proč pokračuje v raketových útocích. Ta střelba nemá logiku ani šanci na úspěch," řekl prezident Peres.

Již dříve se armádní a vládní zdroje nechaly slyšet, že v ataku budou pokračovat i s využitím pozemních sil. Posledním útokem byl nálet z dnešní noci, jehož cílem byly instituce hnutí Hamás, a při němž zahynulo odhadem 12 lidí.

Všemi dostupnými prostředky

Ministr obrany Ehud Barak uvedl, že Izrael užije všechny prostředky, které má k dizpozici, aby zastavil raketové útoky z pásma Gazy na své území. Náměstek ministra obrany Matan Vilnaj k tomu dodal, že země je připravena bojovat i několik týdnů.

Nejnovější zprávy z Palestiny

Bývalý premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Izrael musí Hamás zneškodnit. Také vyzval k mezinárodní podpoře izraelské vojenské operace, která má podle vlády za cíl zastavit palestinské ozbrojence v pásmu Gazy od ostřelování izraelské strany.

"Nemáme jinou možnost, než v Gaze odstranit režim Hamásu," řekl Netanjahu. Bývalý izraelský premiér hodlá v politice pokračovat a je jedním z možných kandidátů na post premiéra v příštím roce, volby se totiž v Izraeli konají v únoru 2009.

Mezinárodní podpora spíše nebude

Izraelská ministryně zahraničních věcí Cipi Livniová v projevu před parlamentem také vyzvala k mezinárodní podpoře operaci. "Je to Izrael, který bojuje, ale není to pouze izraelská bitva. Toto je bitva svobodného světa proti teroru a my očekáváme podporu," řekla ministryně.

Evropská komise ovšem vyzvala obě strany konfliktu k ukončení jakýchkoliv bojů, které zasahují civilní obyvatelstvo. EU vede Hamás jako teroristickou organizaci. Zároveň komise Izrael vyzvala, aby otevřel cesty pro humanitární organizace a zásobování. V úterý by v Paříži o situaci v Gaze měli jednat ministři zahraničních věcí členských zemí EU, včetně českého ministra Karla Schwarzenberga.

Nemáme zájem o příměří

Ministr národní infrastruktury Benjamin ben Eliezer prohlásil, že Izrael zatím o příměří s Hamásem nemá zájem. "Není důvod přijmout takové příměří. Hamásu by to umožnilo obnovit síly i bojového ducha a připravit se na přesnější útoky proti Izraeli," citovala ho agentura AFP.

Související informace

Celková bilance mrtvých od prvních sobotních náletů je 347, včetně 62 civilistů. Izraelské bombardování zničilo zásobovací tunely z Egypta do Palestiny a v úterý ráno Izrael zabránil jedné lodi s humanitární pomocí v Gaze zakotvit.

Izrael blokádu pásma Gazy periodicky přerušuje a zase obnovuje. Naposledy v pondělí dovolil 58 nákladním vozům s potravinami a 5 sanitkám ze Západního břehu Jordánu přejet hraniční pásmo.

Související