Izraelský bezpečnostní kabinet v sobotu schválil jednostranné příměří v pásmu Gazy. Informovala o tom agentura Reuters. Hnutí Hamas nicméně již dříve prohlásilo, že i přes jednostranné izraelské příměří bude v útocích pokračovat, dokud se izraelské jednotky nestáhnou z pásma Gazy. 

Příměří platí od neděle 01:00 SEČ.

Izraelský premiér Ehud Olmert na tiskové konferenci prohlásil, že se podařilo dosáhnout všech cílů třítýdenní ofenzivy izraelské armády v pásmu Gazy proti Hamasu. Toto militantní hnutí bylo podle Olmerta vojenskou operací tvrdě postiženo a jeho schopnost ostřelovat izraelské území raketami z pásma Gazy se podařilo výrazně omezit.

1150 + 13 mrtvých

Právě raketové útoky Hamasu na izraelské území byly pro Tel Aviv důvodem k ozbrojenému zásahu proti Hamasu, který pásmo Gazy ovládá.

Při nynější izraelské ofenzivě zahynulo asi 1150 Palestinců, polovina z nich civilisté. Ztráty na izraelské straně činí 13 lidí, z toho tří civilistů.

Schwarzenberg: Izrael nemůže uzavřít smlouvu s Hamasem

Izrael s palestinským militantním hnutím Hamas, jenž Gazu ovládá, dohodu o klidu zbraní podepsat nemůže. Šéf české diplomacie to řekl v sobotu po návratu z Egypta, kde jednal se svým tamním protějškem Ahmadem Abúlem Ghajtem.

"Izrael toho času ze zásadních důvodů nemůže přistoupit na to, aby měl smlouvu s Hamasem," řekl Schwarzenberg a dodal, že není možné, aby suverénní stát dojednal smlouvu s teroristickou organizací. To je důvod, proč se zprostředkovatelské role musel ujmout Egypt, který na neděli svolal velký summit.

Pro Izrael je na jedné straně partnerem palestinská samospráva a na druhé Egypt jako soused, vysvětlil. A tudíž podle něho Izrael vyhlásí jednostranné příměří. "Ale když oba (Izrael i Hamas) vyhlásí příměří, tak to taky bude dobré," dodal s úsměvem Schwarzenberg.

Egypt zve na nedělní summit ke Gaze

Situaci v Gaze chce v neděli řešit egyptský prezident Husní Mubarak. Podle agentury Reuters pozval na summit zaměřený na řešení situace v pásmu Gazy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, španělského premiéra José Luise Zapatera, předsedu palestinské autonomie Mahmúda Abbáse a generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Pozváno bylo i české předsednictví EU, uvedla to v sobotu agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje.

K dalším pozvaným hostům patří britský premiér Gordon Brown a jeho italský kolega Silvio Berlusconi. Pozvaná německá kancléřka Angela Merkelová se omluvila. Pozván byl i předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdogan, protože jeho země má v dosavadní snaze o příměří konstantní roli. Nebyl pozván izraelský premiér Ehud Olmert, řekl AFP diplomatický zdroj.

Mubarak: Požaduji okamžité příměří

Egyptský prezident Mubarak v sobotu v televizním projevu znovu vyzval Izrael k ukončení bojů v Gaze. "Požaduji, aby Izrael okamžitě zastavil vojenské operace. Od jeho vůdců žádám okamžité a bezpodmínečné příměří a plné stažení izraelských jednotek z pásma," řekl.

Prezident nicméně jednoznačně odmítl možnost, že by na egyptském území byli rozmístěni mezinárodní pozorovatelé, kteří by hlídali hranice Gazy a dohlíželi na to, že tudy nejsou pašovány zbraně do palestinské enklávy. "Egypt nikdy nepovolí přítomnost zahraničních pozorovatelů na svém území," prohlásil Mubarak. "To je červená linie a já nedovolím, aby byla překročena," dodal.

Více k situaci v Gaze

Británie, Francie a Německo nabídly kontrolu Gazy

Británie, Francie a Německo nabídly vyslat své vojenské lodě do východního Středomoří, aby tam střežily lodní provoz do pásma Gazy a zabránily případnému pašování zbraní pro muslimské radikály. Oznámil to v sobotu mluvčí britského premiéra Gordona Browna.

"Předložili jsme tento návrh," řekl mluvčí podle agentury Reuters. "Mohl by řešit jednu z klíčových záležitostí a současně zádrhelů v jednání o příměří (mezi Hamasem a Izraelem), kterými byly obavy z možného pašování zbraní do Gazy po moři," dodal.

Podívejte se na VIDEO

Námořní prostor před Gazou v současnosti střeží izraelské vojenské lodě, palestinská strana však za součást případného příměří považuje jejich stažení.

Související