NATO bude muset být vojensky přítomno v oblasti Arktidy, pokud globální oteplování povede v této části planety ke zprůchodnění mořských cest a velmoci vznesou nárok na bohaté zásoby energetických surovin. Upozornil na to dnes v Reykjavíku generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer.

"Jsem ten poslední, kdo by vyhlížel vojenský konflikt, ale velmoci budou v oblasti vojensky přítomné... a politická a hospodářská spolupráce jsou nezbytností," prohlásil de Hoop Scheffer na konferenci velitelských složek NATO konané v islandské metropoli. V této souvislosti zdůraznil nezbytnost budovat důvěru mezi všemi zeměmi, které se v oblasti angažují, a to včetně Ruska, jež je strategickým rivalem NATO.

Zprovoznění lodních cest vedoucích arktickou oblastí, které byly dosud prostupné jen díky ledoborcům, ohrožuje složité vztahy mezi zeměmi, které soupeří o toto teritorium. Především proto, že se otevírá možnost pátrání po ropných polích a rezervoárech zemního plynu v kdysi nepřístupných oblastech.

Američtí vědci odhadují, že v oblasti se nachází zhruba 13 procent dosud neobjevených celosvětových zásob ropy a pokud jde o zemní plyn, pak tento údaj vzrůstá dokonce na 30 procent.

Vojenská aktivita roste již dnes

Podle de Hoopa Scheffera už teď řada zemí posiluje své vojenské aktivity v oblasti.

Mezi zeměmi, které se snaží nastolit nad částmi Arktidy svrchovanost, jsou vedle severských států i USA, Rusko a Kanada. Velmi pravděpodobně si v této záležitosti pospíší ale i Čína, aby podle politických analytiků také něco získala z arktických energetických rezerv.

Někteří vědci mají za to, že věčný ledový příkrov může z arktických vod zmizet už někdy od roku 2013, tedy o celá desetiletí dříve, než se dosud předpokládalo. Podle de Hoopa Scheffera se tak zřejmě severní ledová cesta pro obchodní lodě stane alternativou průplavů v Suezu a v Panamě.

"Klimatické změny se už stávají realitou, která přinese některé nové výzvy, a to i pro NATO," zdůraznil generální tajemník aliance. A prudké oživení, které zažívá průzkum energetických nalezišť, bude podle něho znamenat i nezbytnost výraznější přítomnosti NATO v oblasti.