Súdánská armáda ve středu dobyla strategické město v Dárfúru po více než třech týdnech bojů s povstalci. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace súdánské armády. V bojích přišlo podle OSN o život nejméně 30 civilistů a tisíce lidí musely uprchnout z domovů.

Mluvčí súdánské armády sdělil, že vojáci vstoupili do města Muhadžiríja, které leží asi 80 kilometrů od Njaly, hlavního města Jižního Dárfúru. "Ozbrojené síly ... dobyly oblast kolem Muhadžiríje a pronásledují prchající zbytky povstalců z Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM)," uvedl mluvčí.

Čtěte také


Velitel JEM Sulajmán Sandal popřel, že by povstalci byli v boji poraženi, a prohlásil, že město opustili dobrovolně, aby ušetřili civilní obyvatelstvo dalších vládních náletů.

V oblasti operují jednotky OSN a Africké unie

Mírové jednotky společné mise OSN a Africké unie (UNAMID) rozmístěné v Muhadžiríji uvedly, že slyšely střelbu a tři bomby, které během dne dopadly okolo města. Vojáci mise UNAMID slíbili, že ve městě zůstanou, aby uchránili na 30.000 civilistů, z nichž polovina jsou uprchlíci. Na začátku týdne přitom súdánská armáda požadovala, aby UNAMID město opustil.

Boje v poslední době eskalovaly v očekávání rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o obžalobě súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra. Ten je mezinárodním tribunálem obviněn z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů spáchaných během téměř šestiletého konfliktu.

V Dárfúru proti sobě od roku 2003 bojují arabské milice podporované súdánskou vládou a několik převážně afrických povstaleckých skupin. Podle odhadů OSN přišlo zatím o život na 300.000 lidí a miliony byly vyhnány ze svých domovů.