Podle papeže Kamerun slouží jako inspirace ostatním africkým zemím. "Pravá víra tvoří základy každé skutečně lidské kultury. Odmítá všechny formy násilí a totalitarismu," prohlásil Benedikt XVI. Dodal, že víra a rozum jdou ruku v ruce, a vyzval katolíky a muslimy, aby navzájem spolupracovali.

Soužití křesťanů a muslimů v Kamerunu je poměrně klidné, zatímco v sousední Nigérii náboženské rozdíly nezřídka vedou k násilným střetům. Kamerunské obyvatelstvo tvoří z 27 procent katolíci, z 22 procent muslimové, z 18 procent protestanti a zhruba 27 procent jsou ateisté.

Papež už v minulosti několikrát označil náboženství za protiklad násilí. V roce 2006 však pobouřil muslimy, když při projevu v Německu s násilím spojil islám. Nad svými slovy později vyjádřil politování a podobným výrokům se od té doby vyhýbá.

 

 


"Setkání s muslimskými představiteli v Kamerunu proběhlo v přátelské atmosféře a papež jimi byl vřele přivítán," uvedl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. Poté na fotbalovém stadionu v hlavním městě Yaoundé sloužil mši před 40 tisíci věřícími. Byla to jeho první veřejná mše na africkém kontinentu.

V minulých dnech vyzval papež v Kamerunu k ochraně tradičních afrických rodin před hrozbami modernity a zesvětštění. Varoval také před chudobou. Kritiku Francie, Německa, zástupců Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a dalších organizací po celém světě si Benedikt XVI. vysloužil za své úterní výroky o používání kondomů a boji proti AIDS. Řekl, že rozdávání kondomů není odpovědí na AIDS a že naopak problém ještě zhoršuje.

V pátek se nejvyšší představitel římskokatolické církve přesune do Angoly.