Sociální sítě typu facebook zažívají v poslední době boom. Pomohou vám najít staré přátele, spolužáky a být tzv. "všude". V důsledku však slouží především naší zábavě, která je lehce návyková.

Především komunikačních předností Facebooku si před časem všimli jeho uživatelé - dánští sourozenci Christopher a David. Spojili zábavné s užitečných a vytvořili jakousi kopii této sociální sítě pro uprchlíky a lidi bez domova. Jejich projekt teď už několik měsíců funguje na stránkách www.refunite.org

Tento kyberprostor nabízí více než milionů jedinců, kteří se ocitli bez domova, najít a kontaktovat své blízké. Jeho tvůrci se nechali inspirovat osudem mladého afghánského uprchlíka, když mu po dlouhé době namávahého hledání pomohli najít ztraceného bratra.

"V tu chvíli jsme zjistili, že je opravdu potřeba vytvořit on-linovou síť bez bariér, kterou každý svede ovládat sám. Jednoduše, bezpečně a bezplatně," říkají o sociální síti její tvůrci. Ti financují projekt ze své kapsy a za peněžní podpory dárců a sponzorů.

Jejich počínání oceňují i zástupci humanitárních a podobných organizací, které mnohdy na pomoc uprchlíkům samy nestačí. "Tímto projektem svitla další naděje. Snažíme se být po ruce nejen uprchlíkům, ale i lidem, kteří jim pomáhají fyzicky," říká jeden z bratrů - Christopher.

On-line a bez byrokracie

"Skutečně není jiné organizace, která by fungovala takovým způsobem," potvrzuje Dorota Dziwoki z německého Červného kříže.

Budoucnost v podobných iniciativách vidí také šéf  společnosti Člověk v tísni, Šimon Pánek. "Dovedu si představit, že to může fungovat,  náznaky podobných projektů už tu konec konců byly," řekl serveru iHNed.cz.

"Na světě zůstává určitá skupina lidí, kteří se nemohou navzájem najít. Toto je určitá možnost řešení, podobný server samozřejmě bude potřebovat nějakou dobu na rozjezd, možná i pomoc specializovaných webových stránek atd," dodává Pánek. 

Na světě je nyní více než 1,5 milionů jedinců, kteří ne obdobnou pomoc čekají. Většinou přišli o rodinu nebo ztratili kontakt na své blízké kvůli válce nebo přírodní katastrofě.

Humanitární organizace sice nabízí pomoc lidem v tísni, většinou se ale jedná o zdlouhavý proces. Třetí strana (organizace) totiž musí po obdržení žádosti o pomoc nejprve kontaktovat vedení - v případě Červeného kříže jde o orgán sídlící v Ženevě, který až po vyhodnocení situace vyšle své pracovníky na místo konfliktu nebo dané oblasti.

U projektu refunite.org je tento byrokratický kolotoč odpadá. Uživatel se pouze na příslušné stránce zaregistruje, zvolí zemi původu a zadá do vyhledavače jméno člověka, po němž pátrá.

Aplikace navíc nevyžaduje plné jméno uživatele, adresu ani jiné údaje typu datum narození. Dotyčný se může zaregistrovat například pomocí elektronické fotografie a po odeslání jeho žádosti nejsou osobní data ani I P adresa uživatele archivovány.

Související