Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) kritizuje nedělní projev amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Šéf Bílého domu podle něj na Hradčanském náměstí sice vyzval ke společnému boji proti nespravedlnosti ve světě, na sudetské Němce ale prý zapomněl. Podle předsedy SLÖ Gerharda Zeihsela bylo bezpráví spácháno i na sudetských a karpatských Němcích. Obama na to měl reagovat, a to zejména proto, že na tom USA nesou spoluvinu, citovala ho v pondělí agentura APA.

Kritiku si v pátek americký prezident vysloužil i od šéfa krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, který se ohradil proti Obamově podpoře členství Turecka v EU. Pro něj se americký prezident vyslovil v neděli v Praze na začátku summitu Evropské unie a USA.

"Problém s právem na sebeurčení vyřešil až Hitler"

Zeihsel připomněl, že takzvaných 14 bodů amerického prezidenta Woodrowa Wilsona z roku 1918 slibovalo právo na sebeurčení všem národům. Němcům ale bylo podle něj upřeno. Následovalo pak 20 let "čechizační politiky", kterou USA ignorovaly, "dokud Adolf Hitler tento problém s tehdejšími signatářskými státy - Velkou Británií, Francií a Itálií - mnichovskou dohodou v září 1938 nevyřešil".
Po druhé světové válce poté s "pomocí" tehdejšího amerického prezidenta Harryho Trumana nebylo zabráněno odsunu bývalých obyvatel starého Rakouska, prohlásil Zeihsel.

SLÖ: Poválečný odsun je genocida

Takto ostré výroky nezaznívají z úst představitelů rakouského landsmanšaftu poprvé, spíše než USA je ale terčem jejich kritiky Česká republika. SLÖ dlouhodobě požaduje označit poválečný odsun Němců z bývalého Československa a dalších středoevropských států za bezpráví a genocidu. Opakovaně také vyzvalo český stát, aby zrušil takzvané Benešovy dekrety a postižené odškodnil.

Strache: Ať je Turecko 51. státem USA

"Obama by se neměl laskavě vměšovat do vnitřních záležitostí EU," obul se podle APA do amerického prezidenta Strache kvůli podpoře členství Turecka v Unii. "Když už je tak zapáleným zastáncem přístupu (Ankary) a geografické skutečnosti zjevně pokládá za nedůležité, může Turecko udělat 51. státem USA," vzkázal šéf FPÖ Obamovi, který z Prahy odletěl na návštěvu právě Turecka.

Lídr rakouských parlamentních nacionalistů v tiskovém prohlášení zdůraznil, že kulturně ani historicky Turecko do Evropy nepatří a přístupová jednání s Ankarou musejí být okamžitě ukončena. V opačném případě "by Američané mohli převzít ty desítky miliard, které přistoupení stojí, a turecké přistěhovalce, kteří se po přičlenění nebudou zdráhat vydat na cestu," prohlásil Strache.
Související