Izraelský ministr blízký šéfovi vlády Benjaminu Netanjahuovi v neděli vyzval k eliminaci vůdce libanonského Hizballáhu Hasana Nasralláha. Pro izraelský vojenský rozhlas prohlásil, že vůdce Nasralláh si zaslouží zemřít.

"Nasralláh si zaslouží smrt a já doufám, že ti, kdo (v Izraeli) vědí, co dělat, dokážou přistoupit k akci, aby jej stihl osud, jaký si zaslouží," řekl ministr dopravy Jisrael Katz.


Jde o první prohlášení ministra Netanjahuovy pravicové vlády týkající se libanonského šíitského hnutí, proti němuž vedl židovský stát v létě 2006 válku. Netanjahuově vládě vyslovil parlament důvěru 31. března.

"Nasralláh připustil, že členové jeho organizace jsou zapojeni do pašování íránských zbraní do pásma Gazy k útokům proti Izraeli. Jde o válečný čin v plném smyslu tohoto slova. Izrael musí podle toho jednat a zejména ve světě vysvětlovat, že Hizballáh je teroristická organizace, která musí být odzbrojena," uvedl Katz.

 Zodpovědnost v pásmu Gazy má nést Egypt

V létě 2006 vedl Izrael v Libanonu válku proti Hizballáhu poté, co šíitské hnutí zajalo u hranic dva jeho vojáky. Při tomto konfliktu bylo v Libanonu usmrceno přes 1200 lidí, většinou civilistů, na izraelské straně přišlo o život 160 osob, převážně vojáků.

Katz také zdůraznil, že "pravidla hry" s palestinskými radikály z Hamasu, kteří kontrolují pásmo Gazy, musí být změněna.

"Brzy stanovíme novou politiku. Musíme postavit zeď mezi pásmem Gazy a Izraelem, který již nemůže nést sebemenší civilní zodpovědnost v pásmu Gazy a povolovat například přepravu zboží. Tuto zodpovědnost musí nést Egypt," uvedl.

Izrael zahájil koncem prosince třítýdenní ofenzivu v pásmu Gazy, při níž přišlo o život na 1400 Palestinců, mezi nimi podle palestinských zdrojů stovky civilistů. Na izraelské straně zahynulo 13 vojáků a civilistů.

Související