Ve Francii a ve Španělsku bylo v noci na neděli zatčeno devět členů baskické teroristické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA). Mezi zadrženými je Jurdan Martitegi, který je považován za vojenského velitele ETA, potvrdilo v neděli španělské ministerstvo vnitra.

Martitegiho a další dva členy ETA dopadli v sobotu večer francouzští policisté ve vesnici Montauriol nedaleko hranice se Španělskem na jihozápadě země. Trojice byla ozbrojená, ale nekladla odpor.
 
Muži zatčení ve Francii měli u sebe pistole, falešné osobní doklady a bylo jim zabaveno auto s falešnou poznávací značkou. V autě byla také nádoba, jakou zpravidla ETA používá na výrobu bomb, uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Osmadvacetiletý Martitegi je považován za vůdce mimořádně násilnického komanda, které bylo odhaleno loni v červenci. Pouze před týdnem zadržela francouzská policie v Paříži jiného vysoce postaveného muže v ETA Ekaitze Sirventa Auzmendiho.

Šest zadržených ve Španělsku

Zhruba ve stejnou dobu jako policie ve Francii zatkla v sobotu pozdě večer španělská policie šest údajných členů ETA při operaci, která podle španělského ministerstva vnitra navazovala na zásah ve Francii. Mezi zatčenými ve věku 26 až 32 let je podle médií jedna žena. Soudce Baltasar Garzón zaměřený na boj s terorismem, který operaci v obou zemích koordinoval, označil obě sobotní zatýkání za "velmi dobrou zprávu" pro Španělsko.

Francie, která byla kdysi útočištěm členů ETA, začala španělské teroristy zatýkat, když skupina v roce 2007 vypověděla příměří. Od začátku letošního roku bylo před nynějším zatýkáním ve Francii k výslechu předvedeno již 11 lidí a stejný počet ve Španělsku.
 
ETA usiluje o vytvoření samostatného státu ze čtyř španělských provincií a tří baskických provincií ležících ve Francii. Za 40 let svého boje připravila o život víc než 820 lidí. Po patnáctiměsíčním příměří své aktivity v roce 2007 obnovila. Minulý týden oznámila, že bude v násilnostech pokračovat a že se zaměří hlavně na politiky blízké vládě Baskicka, ve které nyní socialisté střídají po 30 letech nacionalisty.
Související