Ruský zástupce v NATO Dmitrij Rogozin oznámil, že se Rusko nezúčastní chystané alianční schůzky 7. května. Mluvčí ministerstva zahraničí USA označil takové rozhodnutí za nešťastné, pokud se potvrdí, a podle mluvčího NATO nemůže Rogozinovo prohlášení na plánech aliance nic změnit.

Cvičení by se mělo u Tbilisi uskutečnit od 6. května do 1. června. Rogozin však na druhé straně potvrdil, že jednání Rady Rusko-NATO na úrovni velvyslanců, odkládané od srpnové války Ruska s Gruzií, se podle plánu 29. dubna uskuteční.

"Jestli nebude žádná reakce na ruské protesty proti manévrům NATO v Gruzii, podnikneme jisté kroky. O jednom mohu říci již nyní - schůzka náčelníků generálních štábů Rusko-NATO, plánovaná na 7. května, se neuskuteční," řekl zpravodajské televizi Vesti 24 ruský velvyslanec. Alianční cvičení v Gruzii podle Rogozina nelze posuzovat jinak než jako "jasnou provokaci", a proto Rusko žádá NATO, aby cvičení zrušilo či odložilo.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve řekl, že tato akce rozhodně neprospěje regionální stabilitě. Ruský prezident Dmitrij Medveděv ji zase označil za nesprávné a nebezpečné rozhodnutí, které hrozí komplikacemi.

"Pokud se týká NATO, nic se nemění," prohlásil v reakci na Rogozinovo oznámení mluvčí aliance James Appathurai. "Schůzka šéfů štábů aliance se bude konat a Rusko je přizvané. Přípravy na akci pokračují," dodal.

Ruské námitky odmítl s tím, že cvičení bylo naplánované dávno před srpnovým konfliktem Ruska a Gruzie. Rusko bylo jako partner NATO plně informováno o přípravách cvičení již před rokem a mělo by uznat, že nepředstavuje žádné ohrožení stability regionu," zdůraznil Appathurai.
Související