Sociální demokraté a zelení dostali dohromady 51,5 procenta hlasů. Volební účast činila 85,1 procenta. Šéf pravicové Strany nezávislosti už porážku ve volbách uznal a šéfka sociální demokracie naopak vyhlásila své vítězství.

SDA dostala 29,8 procenta hlasů. Proti výsledku v řádných volbách z roku 2007 si tak polepšila o tři procenta. Největší volební úspěch mají na svém kontě levicově-zelení. Poskočili ze 14 na 21,7 procenta. Konzervativní Strana nezávislosti (SF), jejíž vláda v zimě po masových pouličních protestech padla, obdržela 23,7 procenta hlasů. Na tento podíl spadla z minulých 36,6 procenta. Přišla tedy o devět parlamentních křesel a bude jich mít 16.

Dosavadní premiérka Jóhanna Sirgurdardóttirová z vítězné SDA, která vedla od února přechodný kabinet, výsledek označila za "zúčtování s neoliberalismem". Nejdůležitějším krokem v boji s krizí je podle ní rychlý vstup do EU a přijetí eura. "Volební výsledek je potvrzení tohoto směru," uvedla. Míní, že země by se mohla stát členem sedmadvacítky do tří či čtyř let.

Levicoví zelení, s nimiž dnes SDA začala jednat o nové vládě, se ale zatím stavěli proti vstupu do unie. "Najdeme nyní nějaký dobrý kompromis," uvedl teď ale jeden z jejich mluvčích. Už dříve se obě strany zmínily o uspořádání referenda, v němž by obyvatelé ostrovního státu rozhodli, jestli se má Island o členství v EU začít ucházet.

Poválečné politice a vývoji po studené válce dosud zcela dominovala pravicová Strana nezávislosti, jejíž vůdce Geir Haarde byl s celou svou vládou letos v lednu donucen odstoupit. Haardeho vláda byla vůbec první vládou na světě, která padla v důsledku nynější hospodářské krize.