Rusko se žádnou formou nezúčastní vojenského cvičení Severoatlantické aliance v Gruzii a doporučuje všem ostatním zemím, aby se zachovaly stejně. Prohlásil to v pondělí v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v odpovědi na oficiální pozvání, které NATO zaslalo Rusku ve středu. Aliance pozvání zaslala v naději, že tímto gestem sníží nedorozumění s Moskvou, kterou plánované vojenské cvičení popudilo.
 
"Rusko se nezúčastní manévrů v Gruzii a nedoporučuje účast ani ostatním," řekl Lavrov na tiskové konferenci. "Myslíme si, že tyto manévry jsou škodlivé. (Gruzínský prezident Michail) Saakašvili již ukázal celému světu, jak dokáže těžit z povzbudivých gest ze strany NATO," dodal.

Aliance odmítá výtky, že by cvičení mělo být podporou jakékoli agresivní politiky. Upozorňuje, že na manévrech se má 400 až 450 osob cvičit, jak se bránit proti teroristickému útoku. "Myslím, že to by nikdo neměl brát jako nějakou hrozbu," řekl minulý týden mluvčí aliance James Appathurai. "Rusko by mělo vyslání pozorovatelů zvážit. Pokud je vyšle, uvidí, že jak počtem vojáků v terénu, tak jejich činností jde pouze o příspěvek k mezinárodní bezpečnosti," dodal.

Rusko zrušilo schůzku s NATO  

Rusko již dříve na protest proti manévrům aliance v nečlenské Gruzii zrušilo účast na schůzce náčelníků generálních štábů s NATO, která se měla konat 7. května. Schůzka měla přispět ke zlepšení vztahů, jež poškodila loňská vojenská intervence Rusů v Gruzii.

NATO přes odpor Moskvy od cvičení odmítá odstoupit. Poukazuje na to, že operace se začala plánovat loni na jaře, tedy ještě před vypuknutím pětidenní války mezi Gruzií a Ruskem, která se týkala Jižní Osetie. V ní se Gruzie loni v létě pokusila vojensky obnovit svou svrchovanost. Ruští vojáci ale gruzínské síly z tohoto území vytlačili a pak se sami přesunuli do gruzínského vnitrozemí.

Jižní Osetie, stejně jako další od Gruzie odštěpená oblast Abcházie, se těší ruské podpoře. Západ ruskou invazi ostře odsoudil a reakci Moskvy na gruzínský postup označil za nepřiměřenou. Rusko posléze uznalo nezávislost Jižní Osetie i Abcházie. Opět také kritizovalo perspektivní záměr NATO přijmout Gruzii za svého člena.

Související