V mexické metropoli se zavřely brány škol, školek i univerzit, veřejný a společenský život se jakoby zastavil. Ruší se koncerty, divadelní představení, fotbalové zápasy se odehrály bez fanoušků.

Počet obětí stoupá s řadou nakažených a strach z infekce spolu s přísnými bezpečnostními opatřenimí se šíří celým Mexikem i dál do světa.

Jak se žije v zemi, kterou zasáhla chřipková epidemie způsobená virem A/H1N1 zmutovaným z kmenů lidské, prasečí a ptačí chřipky?

Ptali jste se Lucie Kalinové, která studuje na univerzitě Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Monterrey přímo v Mexiku.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Jaká je atmosféra v Mexiku? Bojíte se nákazy? Dodržujete nějaká speciální opatření?
Lucie
Dobrý den, atmosféra začíná "houstnout". Nákaza se rychle šíří a ještě rychleji se začínají zavádět opatření - uzavírají se všechny školy (od mateřských po vysoké), uvažuje se o uzavření restaurací, klubů, kin a divadel...na letištích a autobusových nádražích je omezený provoz. Přiznávám, že zatím se nebojím. V MOnterrey, kde jsem, se zatím mluví o vyjímečných případech. Ale cestu do hlavního města, kterou jsem měla v plánu zatím odkládám. Co se týká speciálních opatření - sám život v Mexiku vyžaduje zvýšenou hygienu a to je jediné, co nám i doporučují.
Čtenářský dotaz
nemáte strach, že se nakazíte??
Lucie
Zatím strach nemám. Ale uvidím, jak se situace bude vyvíjet...
Čtenářský dotaz
V současné situaci : neuvažujete o tom, že byste se vrátila zpátky do Evropy ? Co na to říká Vaše rodina ?
Lucie
O návratu domů zatím neuvažuji a rodina mě podporuje. Samozřejmě jsme v denním kontaktu, takže mají veškeré aktuální zprávy.
Čtenářský dotaz
Na všech fotkách z Mexika jsou lidé s rouškou. Jaká je informovanost o možnostech se chránit a jaká jsou dostupné ochranné pomůcky?
Lucie
Tady v Monterrey roušky zatím nerozdávají nebo alespoň nevím o tom, že by je rozdávali. Taky netuším jaká je všeobecná informovanost. My dostáváme zprávy ze školy, kde nás upozornili na to, abychom se nezdržovali ve velkých společenských prostorách s klimatizací, abychom se vyhnuli tradičnímu mexickému pozdravu - polibku na tvář, abychom si hlídali hygienu (časté mytí rukou, důkladné opláchnutí potravin apod.) atd.
Čtenářský dotaz
dobry den, lucie jake mate informace od mexickych uradu? pripadaji vam dostatecne? mate ze zprav pocit, ze epidemii zvladnou? tady se hodne rika, ze to cele mexicke urady podcenily
Lucie
Ke mně seinformace dostávají především ze školy, která se snaží opravdu informovat. Co se týká mexických úřadů, pak na svých webových stránkách zveřejňují informace, ale člověk je musí hledat a umět španělsky. Zda epidemii zvládnou nebo ne opravdu netuším. Podle zpráv, které tady jsou, je většina prognóz více méně optimistických.
Čtenářský dotaz
Současná situace určitě nepomůže ani turismu v zemi. Už si začínají obchodníci a lidé živící se především z turismu stěžovat? Jak se to projevuje v oblastech nejvíce vyhledávaných turisty. Mexiko je přece velmi vyhledávanou zemí především díky Aztékům...
Lucie
Turistické oblasti jsou především na jihu. V dnešních zprávách byly informace o tom, že chřipka dorazila už i do Oaxacy, což je jeden z nejvyhledávanějších cílů turistů. Lidé si ani nestěžují na to, že by přišli o zákazníky, spíš se bojí, co bude dál, jak se to bude šířit a zda se to zastaví. Já osobně mám stále v plánu můj výlet za mayskými památkami.
Čtenářský dotaz
Máte nyní v Mexiku větší strach z chřipky nebo z narkomafie?
Lucie
Narkomafie je tady denním strachem spíše pro Mexičany. Sama jsem doposud strach z narkomafie nepocítila - nejspíš proto, že jsem ve městě, které se tolik narkomafií nezabývá, protože nemusí. Strach z chřipky je momentálně určitě všeobecně větší.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Jak to nyní, Lucinko, budete řešit především, pokud jde o Vaše stravování a zásobování pitnou vodou? V tomto to řeší vláda a úřady jak? Hezký den, pevné nervy a hodně štěstí, Lucinko. :-)
Lucie
Zásobování pitnou vodou je všeobecně problém - voda z kohoutku není obecně pitná, takže si kupujeme balenou vodu. Obchody jsou stále otevřené, takže balené a konzervované potraviny nebude problém sehnat. Úřady, myslím, k tomuto tématu zatím nic moc neřekly. Děkuji :-)
Čtenářský dotaz
Dobrý den, opravdu je to s chřipkou tak vážné? Nebo je to opět médii rozfoukané, aby bylo o čem psát? Jak je možné, že je ji¨ž tolik nakažených a ví se o tom tak krátce. Děkuji za Vaší odpově'd a přeji mnoho úspěchů a zdraví.
Lucie
Dobrý den, bohužel nevím, jaké informace se dostávají do ČR. Takže nemůžu posoudit jak moc média nafukují situaci. Zdravotnictví tady funguje podstatně jinak než u nás doma. Pokud chce člověk dostat kvalitní lékařskou péči, pak si za ní musí pořádně zaplatit v privátních nemocnicích. Proto se většina lidí léčí doma, kupuje si nějaké léky v lékarně nebo nemoc přechází, protože si nemůže dovolit chybět v práci. Myslím, že to je důvod proč se na to přišlo tak pozdě.
Čtenářský dotaz
Lucie, hlavně pevné zdraví! Znáte přímo někoho, kdo chřipkou onemocněl? nebo někoho, kdo přišel do styku s nemocnými?
Lucie
Děkuji :-) Neznám nikoho, kdo by onemocněl ani kdo by se s někým nemocným setkal.
Čtenářský dotaz
Jak moc situaci berou vážně sami Mexičané?
Lucie
Většina Mexičanů bere situaci vážně už několik dní. Pokud je to možné, snaží se vyhýbat větším shromážděním, nebo i jen většímu počtu lidí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mému muži je, stejně jako většině lidí v jeho věku, 52 let. Chystáme se spolu na oslavu naší stříbrné svatby na cestu do Belize. Dá se usoudit, zda se bude chřipka vyskytovat i na jih od Mexických hranic?
Lucie
Dobrý den, gratuluji ke stříbrné svatbě! Bohužel si myslím, že se to usoudit dá, pokud se chřipka rozšíří i na Yucatán - hodně lidí z Belize jezdí na nákupy právě tam. Na druhou stranu, já očekávám návštěvu z ČR tady v Mexiku a ani ta zatím neplánuje zrušení cesty.
Čtenářský dotaz
Jak dlouho už jste v Mexiku? Proč studujete zrovna tam? Neuvažujete, že změníte působiště?
Lucie
V Mexiku jsem od začátku roku a nemůžu si to tady vynachválit. Je tady vše dost odlišné od naší evropské kultury a člověk je mnohdy zaskočen úplnými maličkostmi. O změně neuvažuji, naopak, pokud by existovala možnost tady zůstat, zůstala bych. A proč Mexiko? Protože je to země, která člověku nabízí opravdu mnoho, protože lidé jsou tady vstřícní a milí a protože se tady mluví španělsky.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, na veřejnost se, skrze diskuzní fóra, dostávají "neoficiální" zprávy z Mexika, které se s těmi oficiálními dost podstatně rozcházejí, jak v počtu obětí (prý až k tisícovce), tak i ve schopnosti úřadů tuto situaci ustát. Jak to vidíte vy? Děkuji za odpověď.
Čtenářský dotaz
Dostane se chřipka i do Belize? CO myslíte? Děkuji!
Lucie
Zprávy o Belize nemám, ale jelikož chřipka už dorazila i do Evropy, která je podstatně dál, tak je možné, že i v Belize se vyskytnou nějaké případy. Ale tohle opravdu nejde předpovědět.
Čtenářský dotaz
Co studenti na chřipku? Už nějak ovlivnila studentský život? Jaký máte teď pocit na škole, kde se shromažďuje tolik lidí? Vždyť je to proti doporučením!
Lucie
Většina škol je do 6.května uzavřená a studenti mají volno. Studentský život je hodně ovlivněn - do školy se nechodí, kluby, kina, divadla zavírají a studenti se začínají nudit. A někteří studenti se rozhodli strávit "tyto prázdniny" cestováním po krásách Mexika. Momentálně jsem ve škole - ale kampus školy tady vypadá poněkud jinak než na co jsme zvyklí z ČR. Takže sedím venku na čerstvém vzduchu. Do žádné z budov se ale nedá vejít - je otevřen jen areál kampusu.
Čtenářský dotaz
Dáváte si teď pozor na vepřové??
Lucie
Na vepřové maso si pozor nedávám. Ačkoli se to jmenuje prasečí chřipka, tak doposud nás nikdo neupozornil na to, že bychom si na vepřové měli dávat pozor.
Čtenářský dotaz
Dobry den, muzu pridat par postrehu z Puebly (150 km od Mexico City), coz je ponekud blize k Mexico City, k ohnisku nakazy, nez Monterrey, odkud pise Lucie. Vice mene mohu potvrdit informace od Lucie. I tady je prozatim situace velmi klidna, az kontrastni k tomu, co se deje v Mexico City. Nakaza sem jeste nedorazila, vsechna zarizeni, obchody i kancelare funguji normalne, tedy vcetne skol. Lide se neboji vyjit na ulici, dokonce vetsina ani nepouziva rousky. O vikendu se dokonce konal fotbalovy zapas pred zaplnenymi tribunami. Nicmene ocekavam zavedeni preventivnich opatreni kazdym dnem. Aktualni informace z dnesniho rana: Opatreni o zavirani skol do 6. kvetna (od jesli po univerzity) se tyka statu: Distrito Federal (Mexico City), Estado de Mexico, Hidalgo, Queretaro, San Luis Potosi a Chiapas. S pozdravem z Puebly, Michal.
Lucie
Jen dodám, že uzavřeli i školy v Nuevo Leon (Monterrey) - ekonomicky nejdůležitější části země.
Související