Británie zvýší počet svých vojáků v Afghánistánu o dalších 700 mužů s cílem posílit bezpečnost v zemi v době tamních srpnových prezidentských voleb. Tuto středu to v Londýně sdělil britský premiér Gordon Brown.

Londýn již dříve slíbil pro období afghánských voleb zvýšit současný kontingent z 8000 osob na 8300, nyní se jej rozhodl posílit na 9000. Podle Browna se jedná o přechodné zvýšení, počty vojáků se poté mají vrátit k současnému stavu.

Brown to oznámil v projevu v parlamentu, ve kterém ho seznamoval s dalším postupem a strategií v boji proti terorismu v Afghánistánu a sousedním Pákistánu. Premiér obě země v pondělí navštívil a vyzval je, aby lépe koordinovaly své bezpečnostní operace.

Zahraniční vojenská intervence vedená Spojenými státy svrhla v roce 2001 režim Talibanu. Po částečném zklidnění situace se násilí v Afghánistánu v následujících letech opět začalo stupňovat. USA se proto rozhodly zvýšit letos svůj tamní kontingent 38 000 vojáků o 21 000 mužů. Celkem v této asijské zemi působí více než 70 000 příslušníků zahraničních sil, včetně českých vojáků.

Související