Designovaný český premiér Jan Fischer přijede v úterý 12. května do Bruselu na jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to v úterý řekl dosluhující český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. ČTK to potvrdil i Fischerův mluvčí Roman Prorok. Novou Fischerovu vládu by měl prezident Václav Klaus jmenovat v pátek.
 
"Ano, ta cesta se plánuje," řekl ČTK Prorok. Zatím ale nechtěl upřesnit body jednání Barrosa a Fischera s tím, že vše je ve stadiu příprav.
 
"Já odcházím, ale (české) předsednictví pokračuje," řekl Vondra europoslancům s tím, že kontinuita českého předsednictví až do konce června je zajištěna. Podle něj proto již příští úterý, jen čtyři dny po svém jmenování premiérem, bude Fischer jednat s Barrosem v Bruselu.

Šéf nejsilnější parlamentní frakce EPP-ED (Evropská lidová strana/Evropští demokraté) Joseph Daul v úterý vyjádřil přesvědčení, že Češi dovedou i přes pád vlády premiéra Mirka Topolánka předsednictví do úspěšného konce. "Protože je v sázce důvěryhodnost Česka," poznamenal Daul, podle něhož bylo dosavadní české předsednictví úspěšné.

Související