Německý europoslanec Alexander Alvaro veřejně kritizoval takzvaný český náhubkový zákon, který zakazuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení včetně publikování informací z policejních odposlechů. Alvarovy interpelace Evropské komise a Rady EU jsou dostupné na webových stránkách Evropského parlamentu, který v těchto dnech zasedá ve Štrasburku. Norma platí v Česku od 1. dubna. V případě jejího porušení hrozí peněžní sankce nebo vězení.

Alvaro, který je v liberální frakci ALDE koordinátorem při výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní záležitosti, o tomto právním aktu hovoří jako o "bezprecedentním zákonu omezujícím svobodu projevu".

Precedens v jiné unijní zemi?

Europoslanec se ptá Evropské komise i Rady EU, které nyní Česko předsedá, zda si jsou vědomy, že by nedávno přijatý český zákon měl precedens v jiné unijní zemi. Německý europoslanec chce také vědět, zda v souvislosti s touto právní normou nemá Brusel obavy ohledně jejího dopadu na svobodu slova.

Alvarova asistentka v úterý ČTK řekla, že předpokládá, že Evropská komise ani Rada EU na dotaz kvůli nedostatku času během interpelací neodpoví bezprostředně. Odpověď by podle ní měla být zveřejněna na internetu nejdříve na konci tohoto týdne, spíše však později.

Český "náhubkový zákon" podle kritiků porušuje ústavou zaručené právo na svobodu projevu a na informace.

Související