Železniční doprava do Maďarska se kvůli stávce tamních železničářů v pátek téměř zastavila. Od půlnoci, kdy protesty začaly, vlaky ze slovenské strany jezdily pouze mezi příhraničními stanicemi Fižakovo a Somoskőújfalu a jeden spoj přijel ráno i z Budapešti do Štúrova. Odpoledna ale byla doprava obnovena a v podvečer jezdily vlaky opět podle jízdního řádu. 

Stávka se dotkla asi 50 mezinárodních vlaků, rychlíků a osobních vlaků, které jezdí přes Slovensko. Protest měl původně skončit v pátek v 18:00.

Podle mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové byly z důvodu stávky zadrženy čtyři vlaky Českých drah. "Jednalo se o dva vlaky, které měly jet směrem do Maďarska, a dva, které přijížděly z Maďarska," řekla ČTK. Dispečeři Českých drah v současné době zjišťují, zda jejich maďarští kolegové skutečně ukončili stávku a vlakový provoz byl, či bude obnoven, uvedla.

Lidi, kteří cestují vlakem do Maďarska, železničáři podle Čikovského už při nastupování upozornili, že před maďarskými hranicemi budou muset přestoupit na autobus, anebo využít jiných dopravních prostředků. Pokud si koupili jízdenky ještě před vyhlášením stávky, mají podle Čikovského nárok na proplacení části jízdného.

Jeden vlak z Budapešti dorazil

Důvody, proč z Budapešti navzdory stávce přijel jeden vlak, Čikovský neupřesnil. "Zřejmě přijel z nějakého předměstí v Budapešti," řekl. V maďarské metropoli byla podle něj dopoledne železniční doprava zastavená. Železničáři, kteří pracují na trati mezi Fižakovem a maďarským Somoskőújfalu, se i dříve protestním akcím vyhýbali a nezapojili se do nich ani v pátek, podotkl mluvčí.

Maďarští železničáři stávkovali i loni v prosinci. Stávkou si chtěli zajistit jednak vyšší platy, ale také jednorázový podíl na zisku z prodeje nákladní divize státní železnice MÁV.

Související