"Očekávám, že trest bude snížen," řekl tisku právník Saberiové Abdul Samad Choramšahí před budovou revolučního soudu v Teheránu. Odvolací soud se konal za zavřenými dveřmi.

Roxanu Saberiovou vedli k soudu tři strážci. V tmavomodrém čadoru zahalujícím její tělo od hlavy až k patám a bílých sandálech vypadala bledá a nervózní, napsala agentura AFP.

Novinářka byla zatčena koncem ledna v Teheránu. Počátkem dubna byla odsouzena k osmi letům vězení za špionáž pro Spojené státy, s nimiž Írán nemá dobré vztahy.

I tehdy se proces konal za zavřenými dveřmi a novinářka se pak svěřila svému otci, že učinila nepravdivé doznání výměnou za slib, že bude brzy propuštěna. Pak zahájila hladovku. Její otec ve středu oznámil, že ji ukončila.

Zástupce íránské justice Alírezá Džamšídí v sobotu řekl, že není jasné, zda verdikt bude vynesen ihned. Vyjádřil přesvědčení, že soud bude spravedlivý, a konstatoval, že u odvolacího soudu zasedají tři soudci a případu se zde věnuje větší pozornost.

Novinářka se narodila a vyrostla ve Spojených státech. Má dvojí občanství, íránské a americké. Její otec emigroval do Spojených států. Íránské úřady však dvojí občanství neuznávají a zacházejí s ní jako s Íránkou.
Související