Nového amerického prezidenta Baracka Obamu vnímá pozitivně zhruba polovina obyvatel hlavních arabských států. Vyplývá to z březnového průzkumu společnosti Ipsos v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu, Libanonu, Egyptu a Jordánsku, jehož výsledky byly podle agentury Reuters zveřejněny v neděli. Obama, který 4. června vyzve v Egyptě ke smíření muslimů s USA, je v těchto zemích mnohem populárnější než samotné Spojené státy.

V celém regionu hodnotilo šéfa Bílého domu pozitivně 48 procent lidí. Nejlépe si vedl v Jordánsku, kde se zamlouvá 58 procentům dotázaných, nejhůře v Egyptě, kde mu kladné hodnocení dalo 35 procent respondentů. Pouze každý desátý Arab se podle průzkumu domnívá, že Obama působí na jeho zemi negativně.

Pro srovnání Spojené státy hodnotí podle Ipsosu pozitivně jen 33 procent obyvatel regionu, opačný názor má 43 procent. Zbytek je buď neutrální, nebo neví. Nejmenší oblibě se USA těší opět v Egyptě, kde na jejich roli kladně nahlíží jen 22 procent lidí.

Obamova popularita v zemích Perského zálivu naznačuje, že jeho očekávaný projev k muslimům může "překlenout propast" mezi nimi a Spojenými státy, vyvozuje z výsledků průzkumu Ipsos. Obraz USA v řadě muslimských a arabských zemích poškodily vojenské zásahy v Afghánistánu a Iráku, zahájené v letech 2001 a 2003, tvrdé metody použité při výsleších osob podezřelých z terorismu na Guantánamu, aféry ve věznici v Iráku a také počáteční neochota předchozí administrativy George Bushe vložit se do řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Bílý dům v pátek oznámil, že Obama vystoupí 4. června v Egyptě s projevem, kterým nabídne muslimům smíření s USA. Naplní tak jeden ze slibů své předvolební kampaně, v níž se zavázal, že se pokusí napravit vztahy USA k muslimskému světu.