"Chaos, nehody, trapnosti - to je dosavadní bilance českého předsednictví EU," hodnotí řízení sedmadvacítky, v jejímž čele ČR stojí od ledna, rakouský deník Kurier. Podle něj se od nové české vlády pod vedením statistika Jana Fischera nedá už nic očekávat. V říjnu budou totiž předčasné volby, dodává list. Fischerův kabinet vystřídal vládu Mirka Topolánka (ODS), která v březnu padla. Prezident Václav Klaus nové ministry jmenoval 8. května.
 
Jako české neúspěchy deník zmiňuje řešení konfliktu v Gaze a plynové krize na počátku roku a Topolánkovu řeč v europarlamentu, v níž přirovnal americká protikrizová opatření k "cestě do pekel". Postaral se tak o mezinárodní rozruch.

Topolánek: Ke Gaze bych přistupoval jinak

Podle Kurieru Topolánek na dotaz, co by v předsednictví dělal jinak, jmenoval jednání o Gaze. Konflikt na Blízký východ tehdy odjely řešit dvě delegace - evropská pod vedením tehdejšího českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a francouzská v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym. "Francouzi té show dominovali", shrnul podle listu Topolánek. Kurier dodává, že v paměti zůstávají i slova, která v době plynové krize pronesl bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). Označil ji za "normální obchodní hádku" mezi Ukrajinou a Ruskem.

Politickým vrcholem českého předsednictví se podle Kurieru stal summit EU a USA s návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Jako druhý bod list jmenuje schválení Lisabonské smlouvy v českém Senátu, které se odehrálo minulý týden.
 
Česko povede sedmadvacítku do konce června. Předsednictví na dalšího půl roku pak předá Švédsku. Cílem Fischerovy vlády je vedení sedmadvacítky úspěšně dokončit a připravit v ČR protikrizová opatření i rozpočet na příští rok. Trojkoaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) padl poté, co mu levice spolu se čtyřmi vládními poslanci v březnu vyjádřila nedůvěru.