Holokaust nelze popírat ani zlehčovat a nelze na něj ani zapomenout. V jeruzalémském památníku vyvraždění šesti milionů Židů za druhé světové války to v pondělí řekl papež Benedikt XVI. Sešel se tam s několika osobami, které holokaust přežily, a vyslechl si jejich příběhy.

"V našich srdcích stále zní pláč obětí. Ať jejich jména nikdy nezaniknou! Ať jejich utrpení není nikdy popřeno! A ať všichni lidé dobré vůle věnují pozornost vykořenění všeho, co může vést k podobným tragédiím, z lidských srdcí," řekl papež v projevu ve vzpomínkové hale památníku Jad vašem, v níž plane věčný oheň na památku obětí holokaustu. Lidstvo podle Benedikta nesmí dopustit, aby se zločin podobného rozsahu mohl někdy opakovat.

Papež v pondělí zahájil pětidenní návštěvu Izraele a palestinských území a hned na jejím začátku vyzval Izraelce a Palestince k usmíření, které umožní oběma národům žít v míru "v jejich domovinách". V projevu na letišti v Tel Avivu rovněž apeloval na svobodný přístup pro věřící všech vyznání na svatá místa v Jeruzalémě.

 

Související