Pentagon nahradí vrchního velitele sil USA a NATO v Afghánistánu generála Davida McKiernana necelý rok poté, co se velení sil v Afghánistánu ujal. Ministr obrany USA Robert Gates na pondělní tiskové konferenci oznámil, že McKiernana požádal o rezignaci, neboť v Afghánistánu je třeba postupat nově.

Šéf Pentagonu, který Afghánistán navštívil koncem minulého týdne, novinářům řekl, že má za to, že v době, kdy Spojené státy mění svou strategii v Afghánistánu, je čerstvý přístup zcela nezbytný. "Tohle je správná doba ke změně, naše mise vyžaduje nové zamyšlení a nové přístupy od armádního velení," řekl Gates.

USA: Mrtvých civilistů v Afghánistánu nebylo tolik - čtěte ZDE

Velitele Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) generála Davida McKiernana Gates navrhl nahradit generálem Stanleym McChrystalem, bývalým velitelem zvláštních jednotek na základně ve Fort Braggu v severní Karolíně. McChrystal nyní působí ve sboru náčelníků štábů americké armády.

Nová strategie Baracka Obamy

Oznámení o změně amerického vrchního velitele v Afghánistánu podle agentury AFP znamená, že generál McKiernan, který svou funkci v Afghánistánu zastával od června 2008, už nemá nezbytnou důvěru ministerstva obrany. Američtí úředníci podle agentury Reuters odmítli říci, proč konkrétně se Gates rozhodl McKiernana nahradit. Změna ale prý jasně zapadá do nového strategického plánu prezidenta Baracka Obamy pro Afghánistán a Pákistán.

McKiernan byl označován za jednoho z hlavních architektů strategie masivního zvyšování americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu, podle níž by se do konce letoška měl počet amerických vojáků v Afghánistánu zhruba zdvojnásobit na 68.000 vojáků. Na konci loňského roku bylo v Afghánistánu asi 32.000 amerických vojáků. McKiernan také prosazoval, aby se příští rok počet vojáků dále asi o 10.000 zvýšil. To podle agentur bylo v rozporu s názorem Gatese, který nechtěl, aby počet amerických vojáků v Afghánistánu přesáhl hranici 68.000 mužů.

Nový plán prezidenta Obamy pro Afghánistán a Pákistán počítá kromě navýšení vojenské síly, aby se předešlo zhoršení bezpečnostní situace, také s nárůstem civilní a rozvojové pomoci, jakož i s možným usmířením mezi vládou v Kábulu a některými složkami hnutí Taliban.