Severní Korea oznámila, že dvojici amerických novinářek zadržených v březnu na hranicích s Čínou postaví před soud 4. června.

Novinářky korejského původu Laura Lingová a Euna Leeová pracovaly pro společnost Current TV, která sídlí v Kalifornii a poskytuje internetové zpravodajství. Žurnalistky prý připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících.

O záměru formálně novinářky obžalovat informoval Pchjongjang už koncem minulého měsíce. Podrobnosti obžaloby úřady neupřesnily před soudem se údajně mají zodpovídat z ilegálního vstupu do země a z neupřesněných "nepřátelských činů".

Pokud budou novinářky odsouzeny za špionáž, hrozí jim podle severokorejských zákonů nejméně pět let vězení.

Případ zadržených amerických novinářek souvisí s napětím, které se v oblasti vyhrotilo po vypuštění severokorejské rakety 5. dubna. Pchjongjang poté vyhostil mezinárodní pozorovatele ze severokorejských jaderných zařízení, oznámil jejich spuštění a ukončil rozhovory o odzbrojení.

Analytici se domnívají, že Pchjongjang se pravděpodobně pokusí využít incidentu s novinářkami k nátlaku pro budoucí vyjednávání s Washingtonem.

Související