Politické turbulence na politické scéně ve Velké Británii způsobené zneužíváním poslaneckých náhrad pokračují s neutuchající silou.

Kritika britských poslanců dostala v pátek večer další rozměr. Podezření, že vrcholní politici zneužívali finanční náhrady od státu a nechali si proplácet své soukromé náklady, prošetří komise složená z policistů a právníků. Ta také posoudí, zda nezahájitvyšetřování poslanců kvůli trestnému činu.

V pátek také musel ze svojí funkce odstoupit náměstek britského ministra spravedlnosti Shalik Malik, který před dvěma lety do ostrovní vlády vstoupil jako vůbec první muslim. Nyní je prvním členem kabinetu premiéra Gordona Browna, který skončil kvůli skandálu s proplácením soukromých výdajů.

Předseda vlády pověřil svého nezávislého poradce pro ministerské záležitosti Philipa Mawera, aby zkontroloval Malikovi účty. Ten si údajně nechal kromě jiných sporných účtů od státu proplatit za tři roky téměř 67 tisíc liber (přes dva miliony korun) za svoji vedlejší rezidenci v Londýně, přičemž za svoji hlavní rezidenci nedaleko metropole platil jen 100 liber týdně, částku nižší, než je tržní nájem.

Kvůli tomu také na ministerstvu oficiálně končí - prý porušil pravidla a využil svoje postavení k tomu, aby se obohatil. Navíc muž, od kterého si Malik byt pronajímal, měl už dříve problémy se zákonem.

Náměstek Malik ale není zdaleka jediný, koho se skandál přímo dotknul.

Ztráty už hlásí na všech stranách. Brown jako lídr labouristů pozastavil členství ve straně poslanci a bývalému ministrovi zemědělství Elliotu Morleyovi. Krátce předtím skončil jako poradce předsedy konzervativců Davida Camerona poslanec Andrew MacKay.

A desítky dalších poslanců jsou v podezření, že zneužívali finanční náhrady. Podle BBC, která hovořila se zákonodárci, jich celá řada zvažuje, že ze svojí funkce odstoupí.

Páteční noviny v Británii o pokračujícím skandálu píší s titulky jako Postavte je před soud, Nejtemnější den nebo Dům špatné pověsti.

Deník The Daily Telegraph už týden otiskuje výběr z účtů poslanců, kteří si v době ekonomické krize, která Británii tvrdě postihla, nechali proplácet účty v řádech desetitisíců liber včetně bizarních položek jako hnůj na zahradu, dětské pleny a žiletky nebo oprava tenisového kurtu.