Řecko potvrdilo první případ nákazy takzvanou prasečí chřipkou. "Symptomy nákazy se u pacienta projevily už v neděli," proto byl převezen k laboratornímu vyšetření, které podezření z infekce virem A(H1N1) potvrdilo, prohlásil Papajorgos. Zdůraznil, že "není žádný důvod ke znepokojení, protože pacientovi se vede velmi dobře.

Řecké úřady také sledují zdravotní stav pacientových příbuzných a rovněž varovaly všechny cestující, kteří přiletěli z USA do Řecka stejným letadlem jako infikovaný mladík.

Řecko se tak připojilo ke čtyřicítce zemí, kde již nákaza byla v minulých týdnech zaznamenána. Mrtvých na chřipku A(H1N1) je podle nejnovější bilance ve světě 76. Z toho je vedle šesti zemřelých v USA 68 obětí v Mexiku a po jednom v Kanadě a v Kostarice.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet nových případu nákazy celosvětově údajně zaznamenává klesající křivku, WHO registruje 8800 nakažených v 41 státech.


Nejhůře zasaženy jsou USA a Mexiko, odkud se epidemie této nemoci rozšířila. Česká republika ani Slovensko zatím zasaženy nebyly. Předsedkyně WHO Margaret Chanová dnes na jednání v Ženevě potvrdila, že zatím neplánuje zvýšit stupeň varování z nynější pátého na nejvyšší, šestý.

Související