Smrt německého studenta, která v roce 1967 vyvolala v Západním Berlíně studentské bouře, měl na svědomí spolupracovník Stasi. Podle zjištění německých badatelů pracoval policista Karl-Heinz Kurras pro východoněmeckou tajnou službu od roku 1955, od roku 1964 byl i členem SED, vládní komunistické strany v NDR. Zda Stasi stála i za vraždou studenta Bruna Ohnesorga, ale archivní dokumenty nedokazují, píše dnes německý list Frankfurter Allgemeinen Zeitung (FAZ).

Tomu, že policista nestřílel na příkaz Stasi, napovídá instrukce, kterou od východoněmecké služby obdržel krátce po činu. "Materiál okamžitě zničit. Prozatím přerušit práci. Událost považujeme za velmi politováníhodnou nehodu," citovala z objevených dokumentů německá televize ZDF, která o případu spolu s FAZ informovala.

Milovník zbraní Kurras šestadvacetiletého mladíka zastřelil z bezprostřední blízkosti 2. června 1967 při protestech proti návštěvě perského šáha. Vyšetřován byl za zabití z nedbalosti, soud ho však pro nedostatek důkazů obvinění zbavil. Podle historika Helmuta Müllera-Enbergse Stasi okamžitě po incidentu odstranila jeho osobní kartu, takže nebylo možné najít jeho složku. To se podle něj podařilo až "interním výzkumem".

Smrt Bruna Ohnesorga vyvolala v tehdejším západním Německu vlnu studentských protestů, které postupně přerostly v politické hnutí, z něhož vyšli například dnešní Zelení. Měla ale vliv také na radikalizaci německé mládeže a vznik ultralevicové teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF).

"Šedesátý osmý vlastně začal 2. června 1967," jsou dodnes přesvědčeni někteří němečtí historici. Podle agentury DPA je ale zatím brzy na přehodnocování tehdejších událostí ve světle nového odhalení o temné minulosti policisty Kurrase.