Bývalý americký prezident George Bush se po odchodu z Bílého domu objevuje na veřejnosti jen výjimečně. Ve čtvrtek však navštívil jednu ze škol v Novém Mexiku. Tentokrát bez přítomnosti kamer promlouval ke studentům také o tom, jak se jeho život pomalu navrací do kolejí normálního smrtelníka.

Bush začal projev tím, jak nedávno v sousedství svého nového domova v Dallasu venčil bývalého "prvního psa" Barneyho, který se zastavil, aby si ulevil. "A tak jsem tam stál, já, bývalý prezident Spojených států amerických, s plastovým pytlíkem v ruce," vyprávěl Bush skupině studentů, kteří právě složili maturitu. "Život se vrací zpět k normálu."

Bush řekl, že poté, co v únoru odešel z Bílého domu, z něj spadlo těžké břemeno. "Už necítím ten obrovský pocit odpovědnosti, který jsem měl v Oválné pracovně. Upřímně Vám říkám, že je to osvobozující pocit," svěřil se studentům v Artesii v Novém Mexiku.

Bush nabádal maturanty ke studiu

Jak píše místní Roswell Daily Record, Bushovi se dostalo velmi vřelého přijetí. Při jeho řeči ke studentům ho lidé několikrát přerušili ovacemi ve stoje. Bush odmítl poskytnout komukoli interview a do budovy školy nesměly žádné kamery.

Aby čerstvé maturanty podnítil k dalšímu studiu, bývalý prezident využil aktuálního svátku Dne obětí války (Memorial Day) a vyprávěl jim životní příběh seržanta Christiana Baggea, vojáka z Oregonu, který v boji přišel o obě nohy. Když ho před časem Bush navštívil ve vojenské nemocnici v San Antoniu, řekl mu, že jednou vstane z postele a bude i běhat. Po letech jednoho dne prezidentovi jeho pomocník řekl, že Bagge ho přišel navštívit, že na něj čeká na trávníku u jižního křídla Bílého domu a že si s ním chce zaběhat. "Když Bagge mohl tohle udělat, vy klidně zvládnete vysokou," povzbuzoval studenty někdejší prezident.

Bush poprvé po odchodu z Bílého domu k veřejnosti mluvil v březnu v Kanadě. Tehdy vyjádřil naději, že nová vláda prezidenta Baracka Obama bude úspěšná. Také oznámil, že píše knihu o některých obtížných rozhodnutích, která musel jako prezident udělat.

Související