Britské ministerstvo obrany loni přiznalo, že se ze sídla vojenského letectva RAF v Gloucestershiru ztratily údaje o tisících zaměstnanců, ale zatajilo, že zmizelo také 500 velmi citlivých hodnotících zpráv. Ty by se podle jistého bývalého důstojníka letectva mohly stát důvodem k vydírání hodnocených osob, uvedla v pondělí britská zpravodajská stanice BBC.

Ministerstvo při loňském oznámení mimořádné události uvedlo, že ze zajištěné oblasti zmizely disky se jmény, adresami a některými bankovnímu údaji zaměstnanců. Ti byli podle úřadu o věci vyrozuměni. Podle interního ministerského sdělení, které nejmenovaný důstojník získal a nyní předal BBC, mezi ztracenými údaji byly také zprávy o hodnocení osob při jejich prověřování k práci se stáním tajemstvím. Zprávy obsahují podrobnosti o dluzích, zločinech, zdravotním stavu, drogové závislosti, sexuálních zvyklostech a další důvěrné informace.

"Skvělý materiál" pro vyděrače

"Pokládají se přitom otázky jako: Je něco nezvyklého ve vašem sexuálním životě? Měl jste mimomanželské styky? Pokud ano, s kým jmenovitě? Vyhledáváte prostitutky?" tvrdí důstojník. Podle něj tyto informace poskytují "skvělý materiál" pro cizí tajné služby a různé vyděrače.

Ministerstvo obrany důstojníkovo sdělení nepopřelo, ale minimalizovalo možnost zneužití ztracených údajů. "Nic nedává možnost si myslet, že informace na harddisku využívají nějací zločinci nebo nepřátelské elementy," uvedl úřad. Dodal, že se všemi zainteresovanými osobami se uskutečnil osobní rozhovor, při kterém byly varovány před možnými hrozbami a byly jim poskytnuty rady, jak se tomu případně bránit.

 

Související