Virus nové chřipky je možná daleko rozšířenější, než tvrdí údaje o potvrzených případech. Mohou za to mírné příznaky onemocnění, které nenutí lidi vyhledat lékařskou pomoc.

Za posledních 24 hodin přitom ve světě přibylo podle WHO minimálně 439 nových pacientů a v Mexiku a USA umírali na následky onemocnění virem H1N1 další lidé. Celkem bylo do současné doby od vypuknutí potvrzeno 92 obětí mexické chřipky.

Nejhorší situace je v Mexiku

V Mexiku, odkud se nákaza rozšířila, bylo 4174 nakažených a 80 obětí. Vir zabil také jednoho člověka v Kostarice a jednoho v Kanadě. Tam se zatím objevilo 921 případů. Za posledních 24 hodin lékaři potvrdili vir u dalších 116 osob. Japonsko mělo 350 pacientů.

Podle posledních údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se v Evropě nákaza vyskytla u 360 osob. Celkem ji oznámilo 19 evropských států. Británie zaznamenala 137 případů, Španělsko 136, Itálie a Francie měly po 19 nakažených, Německo pak 17. V ostatních zemích je maximálně sedm pacientů. 

V Česku potvrdil hlavní hygienik nákazu chřipky v pondělí. Prvním nakaženým je devětadvacetiletý muž z Prahy, který se v minulých dnech vrátil z New Yorku

Otazník nad věkem

Světové zdravotnické organizaci se zatím nepodařilo zjistit, jaké skupiny obyvatelstva patří k nejvíce ohroženým. Podstatná část lidí nakažených novou chřipkou zatím byla hlavně produktivním věku - to vede Světovou zdravotnickou organizaci k nepotvrzeným závěrům.

 

Česko potvrdilo první případ nové chřipky. Mladý muž je v domácím ošetření - čtěte ZDE

"Podle dosavadních případů se zdá, že virus zasahuje převážně mladé lidi nejčastěji do 60 let," uvedl před časem Keiji Fukuda z WHO. Podle něj je ale tato otázka sporadická.

Nakažení lidé totiž většinou nebyli starší 30 let, což ale podle Fukudy souvisí s tím, že věková skupina mezi 20 a 30 lety nejvíce cestuje a virus si přivezli například z USA nebo Mexika.

Některé případy zase vedou k závěru, že při styku s virem si nákaza už nevybírá. Británie například v úterý informovala o dvouletém chlapci, který se virem nakazil zřejmě od třicetileté ženy, s kterou přišel do styku.

V Kalifornii, kde se zřejmě mexická chřipka vyskytla zřejmě jako první, zase trpěl onemocněním desetiletý chlapec a devítiletá dívka.

 

 

Související