Prudké bouře, které se v úterý prohnaly Německem a dále pokračovaly do Čech, si vyžádaly jednu oběť a několik zraněných. Vyvrácené a zlámané stromy na mnoha místech přerušily železniční dopravu, škody způsobily blesky i kroupy o velikosti golfového míčku.

Jednu oběť si bouřka vyžádala v obci Hauzenberg v Bavorsku. Mladý řidič se svým otevřeným čtyřkolovým strojem právě projížděl kolem lesa, když strom spadl přímo na vozítko. U jihobavorského města Weilheim utrpěla vážná zranění žena, když na její automobil spadla větev stromu.

Na jihozápadě Německa po nárazu do spadlého stromu, vykolejil vlak se zhruba 200 cestujícími. Podle místních hasičů utrpěl strojvůdce těžká zranění, pět pasažérů bylo zraněno lehce.

Na Bodamském jezeře musela policie zachraňovat několik posádek lodí. Jeden jachtař se zranil, když jeho plavidlo narazilo do břehu a potopilo se. Vítr zde dosáhl podle meteorologů rychlosti až 156 kilometrů v hodině. Na švýcarské straně Bodamského jezera zemřel jedenatřicetiletý muž v automobilu, na který spadl strom.

V úterý večer dorazila bouře také do bavorské metropole Mnichova, kde si vynutila téměř hodinové zastavení leteckého provozu. Zrušeno bylo 14 odletů a příletů. Také v okolí Mnichova a na bavorských silnicích a železnicích blokovaly dopravu popadané stromy nebo větve. 

V Rakousku tisíce lidí bez elektřiny

Zásah blesku, který poškodil transformační stanici v hornorakouském Grieskirchenu, připravil v úterý večer o elektřinu kolem 22.000 odběratelů v okolí tohoto města. Po půlnoci se už podařilo dodávky obnovit, bez proudu zůstává jen zhruba 500 zákazníků. Následky prudké bouře likvidovalo v Horních Rakousích přes 2000 hasičů, napsala agentura APA.

Hasiči pomáhali nejvíce při čerpání vody ze sklepů a garáží a odstraňovali vyvrácené stromy spadlé na vozovky.

Studená fronta, která před sebou žene intenzivní bouřky, dorazila v noci na středu do Čech. V některých regionech, zejména na jihu a západě Čech vyvracela stromy, zvedla hladiny toků a zaplavovala sklepy. Ve Švýcarsku podle agentury DPA jeden člověk zahynul.

Související