V Íránu se podařilo zmařit atentát na letadlo vnitrostátní linky se 131 pasažéry. Informovala o tom íránská polooficiální agentura Fars.

Na toaletě stroje, který letěl z jihoíránského Ahvázu do Teheránu, byla čtvrt hodiny po startu nalezena bomba. Posádka stroj okamžitě otočila zpět do Ahvázu a po evakuaci pasažérů byla nálož zneškodněna.

Bombu našli členové palubní ochranky, která létá na domácích íránských linkách od revoluce z roku 1979 a po několika tehdejších leteckých únosech.

Ahváz je střediskem provincie Chúzestán, která leží v západním Íránu, u hranice s Irákem. Jsou v ní velká naleziště ropy a žije tam arabská komunita.

Dějištěm násilností, které Teherán připisuje vlivu sousedních zemí, ale jež mohou podle odborníků souviset s blížícími se prezidentskými volbami, byl tento týden jihovýchodní Írán.

Ve čtvrtek sebevražedný atentátník v Záhedánu při útoku na tamní šíitskou mešitu zabil 25 lidí a 145 osob zranil. Tři muži, kteří mu údajně dodali výbušniny, byli v sobotu v Záhedánu veřejně oběšeni. V pátek pak trojice ozbrojenců napadla rovněž v Záhedánu kancelář týmu prezidenta Mamhúda Ahmadínežáda a zranila tři lidi.

Volby se budou konat 12. června a spolu s Ahmadínežádem, který se uchází o druhý mandát, kandidují další tři politici.

Související