Severokorejská armáda přepravuje na odpalovací základnu na západě KLDR další raketu dlouhého doletu. Informovaly o tom jihokorejské deníky. Pchjongjang tak opět podle svého jižního souseda dává najevo, že nemíní ustoupit tlaku mezinárodního společenství a od testů svých raket upustit.

Jihokorejská agentura Jonhap v sobotu oznámila, že Severní Korea se zřejmě připravuje odpálit raketu dlouhého doletu, která má dolet čtyři až šest tisíc kilometrů. Teoreticky by tak mohla zasáhnout i oblast americké Aljašky vzdálené necelých pět tisíc kilometrů.

Podle jihokorejského deníku Čungang ilbo už přepravil raketu o víkendu vlak z továrny poblíž Pchjongjangu do lokality Dongčang-ri. List se přitom odvolává na informace, které získal od neupřesněných zpravodajských zdrojů. Zprávu obdobného obsahu přinesl i další jihokorejský list Tong-A ilbo.

Už v neděli americké úřady upozornily, že KLDR možná chystá start rakety dlouhého doletu. Odvolaly se přitom na satelitní snímky, na nichž jsou vidět přesuny vozidel v oblasti, z níž jsou vypouštěny právě takové rakety.

USA a Japonsko předložily návrh rezoluce

Na Korejském poloostrově přitom už přes týden panuje mimořádně vysoké napětí vyvolané druhým severokorejským jaderným testem, odpálením série raket krátkého doletu a hrozbami Pchjongjangu, že nevylučuje případný útok proti svému jižnímu sousedovi.

Ve světě zatím o víkendu pokračovala diplomatická aktivita kvůli pondělnímu severokorejskému jadernému testu a následnému odpálení několika raket krátkého doletu. Světové mocnosti ve svých prohlášeních vyjádřily znepokojení nad posledními severokorejskými kroky a daly najevo, že zvažují, jaká odvetná opatření proti KLDR mají přijmout. Pchjongjang navíc ve středu oznámil, že se necítí být vázán dohodou o příměří s Jižní Koreou z roku 1953.

V neděli zveřejnily Spojené státy a Japonsko návrh rezoluce RB OSN, která severokorejský jaderný test odsuzuje a vyzývá ke zpřísnění sankcí, jež byly na Pchjongjang uvaleny po první jaderné zkoušce v roce 2006 a které počítaly s omezeným obchodním a zbrojním embargem.

Související