Interrupce patří v USA k velmi ožehavým tématům a poslední události tomu nasvědčují. Kansasem otřásla vražda, jejímž motivem byla zřejmě právě otázka potratů. O život přišel v luteránském kostele lékař, který v rámci specializované kliniky vykonával interrupce po 21. týdnu těhotenství. Zastřelil ho zatím neznámý muž.

Podle amerických médií policie ale nad ránem zatkla muže podezřelého z vraždy doktora, a sice asi 300 kilometrů od místa činu. Chytli ho necelé tři hodiny po vraždě.

K vraždě se už vyjádřil i prezident Barack Obama, který ji odsoudil a prohlásil, že je šokován. "Ani hluboké rozpory, které panují mezi Američany pokud jde o tak složité problémy, jako jsou potraty, nemohou být řešeny odpudivým aktem vraždy," uvedl.

Motiv vraždy lékaře George Tillera zatím nebyl prokázán, velmi pravděpodobně ale souvisí s jeho pomocí těhotným ženám. Tiller byl zastřelen, když v místním kostele vypomáhal před začátkem mše.

"George zasvětil svůj život tomu, že poskytoval ženám zdravotní péči na vysoké úrovni i přes hrozby násilí," uvedla jeho rodina.

Policie teď rodinu informovala, že je policie na dobré cestě dopadení vraha. "Domníváme se, že jsme zadrželi správnou osobu," uvedl detektiv Tom Stoltz. Podle něho je podezřelému muži 51 let. Zatím nebyl obviněn.

Ostře sledovaná klinika

Tillerova klinika, kde lékař působil je jednou ze tří ve Spojených státech, kde se provádějí potraty po 21. týdnu těhotenství. Tiller s interrupcemi začal v roce 1973. Uznával, že je to stejně kontroverzní téma jako například prohibice.

Zastával ale názor, že je potřeba dát ženám možnost volby v dobách, kdy existují technologie, díky kterým lze na plodech zjisti závažné vady.

Před Tillerovým zařízením se opakovaně konaly protesty odpůrců interrupcí. V roce 1985 se jeho klinika stala terčem bombového útoku a v létě 1991, které jeho odpůrci nazvali "létem milosrdenství", se v jejím okolí sešly tisíce protipotratových aktivistů.

V roce 1993 Tillera jedna aktivistka postřelila. Odpůrci interrupcí také zpochybňovali vazby někdejší kansaské guvernérky Kathleen Sebeliusové, kterou senát letos potvrdil ve funkci americké ministryně zdravotnictví a sociální péče. Tiller jí během let věnoval tisíce dolarů.

Související