Rok poté, co utrpěl vůdce Severní Koreji mozkovou příhodu, už údajně země ví, kdo bude její další lídr. Jak informovala jihokorejská média, vše nasvědčuje tomu, že dosavadní vůdce KLDR Kim Čong-il ustanovil svým nástupcem svého nejmladšího syna.

Děje se tak ve chvíli, kdy se spekuluje o tom, že Pchjongjang v nejbližší době uskuteční test dalších raket středního doletu. Ty by mohly teoreticky zasáhnout i americkou Aljašku, čili oblast vzdálenou pět tisíc kilometrů.

Podle jihokorejského tisku přepravil rakety už o víkendu vlak z továrny poblíž Pchjongjangu do lokality Dongčang-ri.

Zpráva o nástupci Kim Čong-ila nahrává některým verzím analytiků, podle nichž měly poslední jaderné testy upevnit pozici severokorejského lídra a vytvořit prostor pro to, aby jmenoval svého následovníka. 

Málo informací  

O nástupci Kima se zatím ví jen málo. Podle informací jihokorejského tisku jde o jeho třetího a nejmladšího syna jménem Kim Čong-un.

Média s odvoláním na jihokorejské tajné služby informují, že předpokládaný věk "malého Kima", jak se mu přezdívá, je okolo 25 let.

Podle BBC se mohl narodit v roce 1983 či na začátku roku 1984. Zatím není k dispozici jeho fotografie v dospělém věku. 

Nejmladší Kim je údajně nejvíc z ostatních synů podobný svému otci. Stejně jako on disponuje prý Kimův nástupce vlohy "pro nelítostné a silné vedení". 

Song generála Kim Čong-una 

Jak poznamenávají reportéři zahraničních médií, není to poprvé, co se hovoří o tom, kdo se stane budoucím vůdcem země. O nejmladším synovi už se mluvilo letos v lednu. 

Podle jednoho jihokorejského deníku se začalo naposledy spekulovat o Kim Čong-unovi už minulý týden uprostřed jaderných událostí, když se děti začaly ve škole učit písničku o Kimovi, který rád lyžuje, studuje angličtinu, němčinu a francouzštinu na švýcarské škole. 

Jeden ze serverů monitorující události na Korejském poloostrově přinesl s odvoláním na japonské zdroje informaci o tom, že učitelé na základních školách v Pchjongjangu učí děti Píseň pro generála Kim Čong-una. 

"Děti popisovali, že se museli naučit slova, jinak je učitelé nenechali jít domů," cituje server nejmenovaný zdroj. Podle něj jde o jasný důkaz toho, kdo má být Kimovým nástupcem. 

Související