Lidé, kteří byli za války v židovském ghettu a museli tam pracovat, mají za tuto práci nárok na německý důchod. Rozhodl o tom německý Spolkový sociální soud v Kasselu. Senát uvedl, že na peníze z německého důchodového systému mají židovské oběti nacistů nárok i tehdy, pokud dostávaly za práci v ghettu nějakou odměnu.

Na soud se obrátili dva židovští muži a jedna žena ve věku od 80 do 87 let, kteří nyní žijí ve Francii a v Izraeli. Za války byli na územích, která obsadili nacisté, odtud byli deportováni do ghett v Polsku a v Bělorusku. Jeden z žalobců pracoval jako elektromechanik u pošty, další dva pak v kožařské fabrice a v Říšských závodech Hermanna Göringa, které patřily v té době k největším německým koncernům.

Za práci dostávali malé množství jídla - potraviny či lístky -, někdy ale i nějaké peníze. Soud rozhodl, že jim penze z německého důchodového systému náleží i tehdy, pokud pracovali za odměnu.

Podle rozhodnutí soudního senátu nemá ani výše výplaty v ghettu, ani tehdejší věk žadatelů na nárok na penzi vliv. O příslušný německý důchod můžou žádat i lidé, jejichž plat v ghettu místo nich pobíraly další osoby.

Související