Italská vláda požádala pro své hranice o pozastavení schengenské úmluvy, která umožňuje volný pohyb osob nejen mezi většinou členských států Evropské unie. Důvodem je konání summitu sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8), který se na Apeninském poloostrově uskuteční v červenci. Sdělil to italský ministr vnitra Roberto Maroni, kterého ve středu citoval italský tisk.

V době letních dovolených se tak obnovení hraničních kontrol například na rakousko-italských hranicích dotkne i českých turistů, kteří budou směřovat do jihoevropských letovisek.

O pozastavení schengenských dohod Řím nepožádal proto, aby bránil mírovým manifestacím, ale proto, aby zamezil příjezdu násilníků, kteří "chtějí tlouci policisty a rozbíjet lidem hlavy", uvedl ministr pro Panorama del giorno. Připomněl, že k takovému opatření již nejednou sáhly i jiné země, když pořádaly mimořádné akce.

Přesunutí summitu do Aquily

Summit G8 se koná 8. až 10. července ve středoitalském městě Aquila v Abruzzách, které postihlo 6. dubna silné zemětřesení. Původně se měl konat na středomořském ostrově La Maddalena u Sardinie. Italský premiér Silvio Berlusconi však navrhl, aby byl přemístěn do Aquily, správního střediska těžce zasaženého kraje, jíž pořádání tak významné akce umožní oživit ekonomiku. Lídři G8 jeho nabídku uvítali.

Vrcholné schůzky G8 v minulých letech často provázely masové demonstrace odpůrců globalizace.

Související