Americký prezident Barack Obama přicestoval ve čtvrtek do Rijádu, aby zde získal umírněné arabské kruhy pro pomoc v blízkovýchodním mírovém procesu. Hned na začátek své cesty, ale obdržel vzkaz, z něhož vyplynulo, že s částí muslimského světa to nebude mít jednoduché.

Jen několik minut po Obamově příletu zveřejnila Al-Džazíra záznam, na němž bin Ládin vyzývá muslimy, aby Obamovi nedůvěřovali. Řekl, že Obama i jeho předchůdce George Bush zasadili semena, která zvyšují nenávist vůči Americe.

Bin Ládinův zástupce Ajmán Zavahrí už v úterý Obamu označil za zločince a vyzval muslimy, aby jeho elegantním slovům nevěřili.

Obamu ve středu čeká setkání se saúdskoarabským králem Abdalláhem - jeho země je údajně ochotná současnou administrativu ve Washingtonu. Mluvit by měli o saúdskoarabském vlivu na Taliban.

"Obama přijíždí do ovzduší velké důvěry, jsme nyní na společné vlnové délce," řekl před návštěvou poradce saúdskoarabské vlády, který nechtěl být jmenován.

Na úkor vztahů s Izraelem

Zahraniční média se shodují na jednom, Obama bude muset dokázat, že je odhodlán udržet tlak na Izrael a zabránit mu v dalším osídlování palestinských území. V současné době nutí Izrael zastavit budování ve všech židovských osadách, i v těch, které Izraelci považují za legální.

Izrael tuto snahu považuje za pokus využít téma osad k prolomení nespokojenosti muslimů s dosavadní americkou politikou.

Obama vzbudil důvěru arabského světa tím, že rozhodl zavřít věznici na Guantánamu a urychlit stažení amerických vojáků z Iráku. Muslimové ho ale kritizují za americkou politiku v Pákistánu, kde se bojuje na tamních kmenových územích, a v Afghánistánu, v němž umírá kvůli chybám americké armády mnoho civilistů.

Klíčovým bodem Obamovy cesty bude jeho čtvrteční projev v Káhiře, který má být o společných zájmech obou světů a budování důvěry.

Související