Ďábelské plány revanšistů, karpatský zbojník či persona non grata. To je jen několik výroků na adresu maďarského opozičního lídra Viktora Orbána z úst šéfa vládní Slovenské národní strany (SNS) Jána Sloty, které zazněly na středeční mimořádné schůzi slovenského parlamentu svolané kvůli Orbánovým výrokům. Informoval o tom server Sme.sk.

Vystoupení Sloty bylo přehledem výroků Viktora Orbána ve spojitosti s maďarskou menšinou. Podle Sloty je mnoho politicky chorých lidí, kteří se nespokojili s výsledky 1. a 2. světové války "a chtějí nám vzít to, co je naše." Orbán má podle Sloty protievropský cíl a snaží se ho dosáhnout ve spolupráci se Stranou maďarské koalice (SMK).

Ján Slota tvrdí, že politika Viktora Orbána je systematická. "Neprotírejme oči dlouho, nebo nám někdo do nich nalije kyselinu," prohlásil Slota. Orbán má podle Sloty ďábelské plány a snaží se vyjmout část občanů z ústavnosti slovenských zákonů, přičemž SMK s ním spolupracuje. "Umíme bojovat a budeme bojovat," uvedl předseda SNS. Podle něj není možné se spokojit s tím, že jde jen o pravicový extrém. Slota tvrdí, že Orbán bude mít po volbách ústavní většinu se stranou Jobbik a "potom nastane maďarský čardáš v Evropě".

"Jako virus chřipky"

"Probuďme se a buďme nejen ostražití, ale také svorní, neboť ta hrozba je jako virus chřipky. Nevidíte ho, ale všimnete si ho, až když vás napadne," uvedl Slota s tím, že Orbánova politika je nebezpečná pro celou Evropu. Jak dovává, je zřejmé, že Orbán se před ničím nezastaví a je to fanatik.

SMK mimo zákon

Slota navrhnul vyhlásit Viktora Orbána za personu non grata, aby nikdy nemohl překročit hranice Slovenska. Jak ale dodal, na lavici obžalovaných má svoje místo i SMK. Stranu by chtěl postavit mimo zákon, protože je podle něj řízená Maďarskou republikou. Předseda SNS představil také návrhy své strany v souvislosti s maďarskou menšinou a Viktorem Orbánem. Mezi nimi je přijetí zákona na ochranu republiky a změna trestního pořádku Slovenska, aby propagace velkého Maďarska nebo snahy o změnu hranic po 1. a 2. světové válce byly trestným činem.

Podle Sloty by každá menšina měla být v parlamentu zastoupená jedním poslancem. Mezi další navrhovaná opatření patří povinné maturitní zkoušky ze slovenštiny, povinné přijímací zkoušky na slovenské školy ve slovenštině nebo povinnost certifikátu státních zaměstnanců ze slovenštiny, uvedl server Sme.sk.

Viktor Orbán, předseda strany Fidesz, 23. května na společném mítinku s předsedou Strany maďarské koalice Pál Csákym prohlásil, že v nadcházejících eurovolbách jde pouze o to, kolik maďarských poslanců bude v Bruselu obhajovat zájmy Maďarů z Karpatské kotliny. "Toto rozhodnutí určí na pět let váhu Maďarů v Evropském parlamentu," řekl.

Související