Rusko nesníží svůj jaderný potenciál, dokud nebudou zcela vyjasněny plány Washingtonu na vybudování systému protiraketové obrany v Evropě.

V pátek to podle agentury Interfax prohlásil náčelník generálního štábu ruské armády Nikolaj Makarov.

Plán bývalé americké vlády na výstavbu protiraketového štítu v Evropě, jehož radarová část by stála v Česku a základna s antiraketami v Polsku, silně ovlivňuje rusko-americká jednání o omezení strategických jaderných zbraní v Ženevě.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už při jejich prvním kole v květnu zdůraznil, že otázka případného protiraketového štítu v Evropě musí být každopádně součástí jednání a propočtů. Uvedl rovněž, že k nové dohodě, jež by nahradila stávající dohodu START 1 o omezení strategických jaderných zbraní, nebude možné dospět, pokud se tyto plány nebudou brát v úvahu.

Rusko se proti budování protiraketového štítu ve střední Evropě vehementně staví. Moskva tvrdí, že štít by poskytl Spojeným státům kapacitu takzvaného prvního úderu, porušil by strategickou rovnováhu, a ohrozil tak ruskou bezpečnost.

Kreml odmítá tvrzení Američanů, že štít má jejich spojence chránit před potenciálním útokem z takových zemí, jako je například Írán.

Související