Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) objevili u zkušebního reaktoru v Damašku stopy přepracovaného uranu. Tato informace je podle agentury Reuters obsažena ve zprávě generálního ředitele MAAE Muhammada Baradeje, která byla v pátek předložena radě guvernérů této agentury OSN. Zpráva podle Reuters posílila obavy z možných nelegálních a nepřiznaných jaderných aktivit Sýrie.

Uran, jehož stopy inspektoři MAAE nalezli, nebyl podle zprávy vyroben na místě objevení. Už v předcházejících dvou čtvrtletních zprávách MAAE se podle agentury DPA poukazovalo na nálezy uranu v Sýrii, které by mohly posílit podezření z tajných jaderných aktivit v zemi.

Izrael v minulosti bombardoval údajný reaktor 

V září 2007 Izraelci bombardovali lokalitu Al-Kibar v Sýrii s odůvodněním, že bylo nutné zničit budovaný syrský jaderný reaktor. Také podle USA byl na místě, na něž dopadly izraelské bomby, téměř dokončený jaderný reaktor. Údajně byl vybudován s pomocí Severní Koreje a měl být schopen vyrábět plutonium v koncentraci potřebné pro využití k vojenským účelům.

Damašek informaci o stavbě reaktoru tehdy popřel a tvrdil, že šlo o nevyužívaný vojenský objekt. Inspektory MAAE pustil na místo až loni. Spojené státy tvrdí, že do té doby zlikvidoval veškeré usvědčující stopy.

Související