Předák egyptských islamistů v sobotu vyzval Al-Káidu a Taliban, aby zvážily nedávnou nabídku k otevřenosti od amerického prezidenta Baracka Obamy a neútočily na americké civilisty. Uvedla to agentura Reuters.
 
Asam Dirbala z vedení militantní skupiny Islámské seskupení (Gamá al-Islamíja), která vedla v 90. letech povstání v Egyptě, přišel s výzvou krátce poté, co Obama ve čtvrtek v projevu v Káhiře řekl, že chce "nový začátek" ve vztazích mezi Washingtonem a muslimským světem.

"Vyzývám Taliban v Afghánistánu a Pákistánu a Al-Káidu, aby se podívaly na toto řešení a prověřily skutečným testem Američany, zda jsou upřímně pro dosažení míru s muslimským světem. Myslím, že je to šance odhalit pravdu o Obamovi před lidmi," řekl Dirbala. Doporučil oběma organizacím zahájit jednání s USA a prohlásit, že "nemají zapotřebí zabíjet americké civilisty".

Obamova čtvrteční slova vyvolala v muslimském světě rozporuplné reakce, někteří je uvítali, druzí, především radikální islamisté, je odmítli, jiní tato slova označili za nevěrohodná.

Související